Practicar este verbo
Infinitivogeneralitzar
Gerundiogeneralitzant
Participiogeneralitzat, generalitzada, generalitzats, generalitzades

Modo indicativo

Presente

jogeneralitzo
tugeneralitzes
ell, ella, vostègeneralitza
nosaltresgeneralitzem
vosaltresgeneralitzeu
ells, elles, vostèsgeneralitzen

Imperfecto

jogeneralitzava
tugeneralitzaves
ell, ella, vostègeneralitzava
nosaltresgeneralitzàvem
vosaltresgeneralitzàveu
ells, elles, vostèsgeneralitzaven

Pasado simple

jogeneralitzí
tugeneralitzares
ell, ella, vostègeneralitzà
nosaltresgeneralitzàrem
vosaltresgeneralitzàreu
ells, elles, vostèsgeneralitzaren

Pasado perifrástico

jovaig generalitzar
tuvas (vares) generalitzar
ell, ella, vostèva generalitzar
nosaltresvam (vàrem) generalitzar
vosaltresvau (vàreu) generalitzar
ells, elles, vostèsvan (varen) generalitzar

Futuro

jogeneralitzaré
tugeneralitzaràs
ell, ella, vostègeneralitzarà
nosaltresgeneralitzarem
vosaltresgeneralitzareu
ells, elles, vostèsgeneralitzaran

Perfecto

johe generalitzat
tuhas generalitzat
ell, ella, vostèha generalitzat
nosaltreshem (havem) generalitzat
vosaltresheu (haveu) generalitzat
ells, elles, vostèshan generalitzat

Pluscuamperfecto

johavia generalitzat
tuhavies generalitzat
ell, ella, vostèhavia generalitzat
nosaltreshavíem generalitzat
vosaltreshavíeu generalitzat
ells, elles, vostèshavien generalitzat

Pasado anterior

johaguí generalitzat
tuhagueres generalitzat
ell, ella, vostèhagué generalitzat
nosaltreshaguérem generalitzat
vosaltreshaguéreu generalitzat
ells, elles, vostèshagueren generalitzat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver generalitzat
tuvas (vares) haver generalitzat
ell, ella, vostèva haver generalitzat
nosaltresvam (vàrem) haver generalitzat
vosaltresvau (vàreu) haver generalitzat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver generalitzat

Futuro perfecto

johauré generalitzat
tuhauràs generalitzat
ell, ella, vostèhaurà generalitzat
nosaltreshaurem generalitzat
vosaltreshaureu generalitzat
ells, elles, vostèshauran generalitzat

Modo subjuntivo

Presente

jogeneralitzi
tugeneralitzis
ell, ella, vostègeneralitzi
nosaltresgeneralitzem
vosaltresgeneralitzeu
ells, elles, vostèsgeneralitzin

Imperfecto

jogeneralitzés
tugeneralitzessis
ell, ella, vostègeneralitzés
nosaltresgeneralitzéssim
vosaltresgeneralitzéssiu
ells, elles, vostèsgeneralitzessin

Perfecto

johagi generalitzat
tuhagis generalitzat
ell, ella, vostèhagi generalitzat
nosaltreshàgim generalitzat
vosaltreshàgiu generalitzat
ells, elles, vostèshagin generalitzat

Pluscuamperfecto

johagués generalitzat
tuhaguessis generalitzat
ell, ella, vostèhagués generalitzat
nosaltreshaguéssim generalitzat
vosaltreshaguéssiu generalitzat
ells, elles, vostèshaguessin generalitzat

Modo condicional

Condicional

jogeneralitzaria
tugeneralitzaries
ell, ella, vostègeneralitzaria
nosaltresgeneralitzaríem
vosaltresgeneralitzaríeu
ells, elles, vostèsgeneralitzarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) generalitzat
tuhauries (hagueres) generalitzat
ell, ella, vostèhauria (haguera) generalitzat
nosaltreshauríem (haguérem) generalitzat
vosaltreshauríeu (haguéreu) generalitzat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) generalitzat

Modo imperativo

(tu)generalitza
(vostè)generalitzi
(nosaltres)generalitzem
(vosaltres)generalitzeu
(vostès)generalitzin

Traducciones

alemán
generalisieren, verallgemeinern
inglés
to generalise
español
generalizar
francés
généraliser
italiano
generalizzare
neerlandés
generaliseren, veralgemenen
portugués
generalizar