Verb üben
Infinitivfossilitzar
Partizip Präsensfossilitzant
Partizip Perfektfossilitzat, fossilitzada, fossilitzats, fossilitzades

Indikativ

Präsens

jofossilitzo
tufossilitzes
ell, ella, vostèfossilitza
nosaltresfossilitzem
vosaltresfossilitzeu
ells, elles, vostèsfossilitzen

Imperfekt

jofossilitzava
tufossilitzaves
ell, ella, vostèfossilitzava
nosaltresfossilitzàvem
vosaltresfossilitzàveu
ells, elles, vostèsfossilitzaven

Passat simple

jofossilitzí
tufossilitzares
ell, ella, vostèfossilitzà
nosaltresfossilitzàrem
vosaltresfossilitzàreu
ells, elles, vostèsfossilitzaren

Passat perifràstic

jovaig fossilitzar
tuvas (vares) fossilitzar
ell, ella, vostèva fossilitzar
nosaltresvam (vàrem) fossilitzar
vosaltresvau (vàreu) fossilitzar
ells, elles, vostèsvan (varen) fossilitzar

Futur

jofossilitzaré
tufossilitzaràs
ell, ella, vostèfossilitzarà
nosaltresfossilitzarem
vosaltresfossilitzareu
ells, elles, vostèsfossilitzaran

Perfet

johe fossilitzat
tuhas fossilitzat
ell, ella, vostèha fossilitzat
nosaltreshem (havem) fossilitzat
vosaltresheu (haveu) fossilitzat
ells, elles, vostèshan fossilitzat

Plusquamperfekt

johavia fossilitzat
tuhavies fossilitzat
ell, ella, vostèhavia fossilitzat
nosaltreshavíem fossilitzat
vosaltreshavíeu fossilitzat
ells, elles, vostèshavien fossilitzat

Passat anterior

johaguí fossilitzat
tuhagueres fossilitzat
ell, ella, vostèhagué fossilitzat
nosaltreshaguérem fossilitzat
vosaltreshaguéreu fossilitzat
ells, elles, vostèshagueren fossilitzat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver fossilitzat
tuvas (vares) haver fossilitzat
ell, ella, vostèva haver fossilitzat
nosaltresvam (vàrem) haver fossilitzat
vosaltresvau (vàreu) haver fossilitzat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver fossilitzat

Futur perfet

johauré fossilitzat
tuhauràs fossilitzat
ell, ella, vostèhaurà fossilitzat
nosaltreshaurem fossilitzat
vosaltreshaureu fossilitzat
ells, elles, vostèshauran fossilitzat

Subjunktiv

Präsens

jofossilitzi
tufossilitzis
ell, ella, vostèfossilitzi
nosaltresfossilitzem
vosaltresfossilitzeu
ells, elles, vostèsfossilitzin

Imperfekt

jofossilitzés
tufossilitzessis
ell, ella, vostèfossilitzés
nosaltresfossilitzéssim
vosaltresfossilitzéssiu
ells, elles, vostèsfossilitzessin

Perfet

johagi fossilitzat
tuhagis fossilitzat
ell, ella, vostèhagi fossilitzat
nosaltreshàgim fossilitzat
vosaltreshàgiu fossilitzat
ells, elles, vostèshagin fossilitzat

Plusquamperfekt

johagués fossilitzat
tuhaguessis fossilitzat
ell, ella, vostèhagués fossilitzat
nosaltreshaguéssim fossilitzat
vosaltreshaguéssiu fossilitzat
ells, elles, vostèshaguessin fossilitzat

Konditionalis

Konditionalis

jofossilitzaria
tufossilitzaries
ell, ella, vostèfossilitzaria
nosaltresfossilitzaríem
vosaltresfossilitzaríeu
ells, elles, vostèsfossilitzarien

Condicional perfet

johauria (haguera) fossilitzat
tuhauries (hagueres) fossilitzat
ell, ella, vostèhauria (haguera) fossilitzat
nosaltreshauríem (haguérem) fossilitzat
vosaltreshauríeu (haguéreu) fossilitzat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) fossilitzat

Imperativ

(tu)fossilitza
(vostè)fossilitzi
(nosaltres)fossilitzem
(vosaltres)fossilitzeu
(vostès)fossilitzin

Übersetzungen

Deutsch
fossilisieren, versteinern
Englisch
to fossilise
Spanisch
fosilizar
Französisch
fossiliser
Italienisch
fossilizzare
Niederländisch
fossiliseren, verstenen
Portugiesisch
fossilizar