Verb üben
Infinitivesmorteir
Partizip Präsensesmorteint
Partizip Perfektesmorteït, esmorteïda, esmorteïts, esmorteïdes

Indikativ

Präsens

joesmorteeixo
tuesmorteeixes
ell, ella, vostèesmorteeix
nosaltresesmorteïm
vosaltresesmorteïu
ells, elles, vostèsesmorteeixen

Imperfekt

joesmorteïa
tuesmorteïes
ell, ella, vostèesmorteïa
nosaltresesmorteíem
vosaltresesmorteíeu
ells, elles, vostèsesmorteïen

Passat simple

joesmorteí
tuesmorteïres
ell, ella, vostèesmorteí
nosaltresesmorteírem
vosaltresesmorteíreu
ells, elles, vostèsesmorteïren

Passat perifràstic

jovaig esmorteir
tuvas (vares) esmorteir
ell, ella, vostèva esmorteir
nosaltresvam (vàrem) esmorteir
vosaltresvau (vàreu) esmorteir
ells, elles, vostèsvan (varen) esmorteir

Futur

joesmorteiré
tuesmorteiràs
ell, ella, vostèesmorteirà
nosaltresesmorteirem
vosaltresesmorteireu
ells, elles, vostèsesmorteiran

Perfet

johe esmorteït
tuhas esmorteït
ell, ella, vostèha esmorteït
nosaltreshem (havem) esmorteït
vosaltresheu (haveu) esmorteït
ells, elles, vostèshan esmorteït

Plusquamperfekt

johavia esmorteït
tuhavies esmorteït
ell, ella, vostèhavia esmorteït
nosaltreshavíem esmorteït
vosaltreshavíeu esmorteït
ells, elles, vostèshavien esmorteït

Passat anterior

johaguí esmorteït
tuhagueres esmorteït
ell, ella, vostèhagué esmorteït
nosaltreshaguérem esmorteït
vosaltreshaguéreu esmorteït
ells, elles, vostèshagueren esmorteït

Passat anterior perifràstic

jovaig haver esmorteït
tuvas (vares) haver esmorteït
ell, ella, vostèva haver esmorteït
nosaltresvam (vàrem) haver esmorteït
vosaltresvau (vàreu) haver esmorteït
ells, elles, vostèsvan (varen) haver esmorteït

Futur perfet

johauré esmorteït
tuhauràs esmorteït
ell, ella, vostèhaurà esmorteït
nosaltreshaurem esmorteït
vosaltreshaureu esmorteït
ells, elles, vostèshauran esmorteït

Subjunktiv

Präsens

joesmorteeixi
tuesmorteeixis
ell, ella, vostèesmorteeixi
nosaltresesmorteïm
vosaltresesmorteïu
ells, elles, vostèsesmorteeixin

Imperfekt

joesmorteís
tuesmorteïssis
ell, ella, vostèesmorteís
nosaltresesmorteíssim
vosaltresesmorteíssiu
ells, elles, vostèsesmorteïssin

Perfet

johagi esmorteït
tuhagis esmorteït
ell, ella, vostèhagi esmorteït
nosaltreshàgim esmorteït
vosaltreshàgiu esmorteït
ells, elles, vostèshagin esmorteït

Plusquamperfekt

johagués esmorteït
tuhaguessis esmorteït
ell, ella, vostèhagués esmorteït
nosaltreshaguéssim esmorteït
vosaltreshaguéssiu esmorteït
ells, elles, vostèshaguessin esmorteït

Konditionalis

Konditionalis

joesmorteiria
tuesmorteiries
ell, ella, vostèesmorteiria
nosaltresesmorteiríem
vosaltresesmorteiríeu
ells, elles, vostèsesmorteirien

Condicional perfet

johauria (haguera) esmorteït
tuhauries (hagueres) esmorteït
ell, ella, vostèhauria (haguera) esmorteït
nosaltreshauríem (haguérem) esmorteït
vosaltreshauríeu (haguéreu) esmorteït
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) esmorteït

Imperativ

(tu)esmorteeix
(vostè)esmorteeixi
(nosaltres)esmorteïm
(vosaltres)esmorteïu
(vostès)esmorteeixin

Übersetzungen

Deutsch
abschwächen, dämpfen
Englisch
to muffle
Spanisch
amortiguar, atenuar, mitigar
Französisch
amortir, atténuer
Italienisch
ammortire, ammortizzare, attenuare