Verb üben
Infinitivparalitzar
Partizip Präsensparalitzant
Partizip Perfektparalitzat, paralitzada, paralitzats, paralitzades

Indikativ

Präsens

joparalitzo
tuparalitzes
ell, ella, vostèparalitza
nosaltresparalitzem
vosaltresparalitzeu
ells, elles, vostèsparalitzen

Imperfekt

joparalitzava
tuparalitzaves
ell, ella, vostèparalitzava
nosaltresparalitzàvem
vosaltresparalitzàveu
ells, elles, vostèsparalitzaven

Passat simple

joparalitzí
tuparalitzares
ell, ella, vostèparalitzà
nosaltresparalitzàrem
vosaltresparalitzàreu
ells, elles, vostèsparalitzaren

Passat perifràstic

jovaig paralitzar
tuvas (vares) paralitzar
ell, ella, vostèva paralitzar
nosaltresvam (vàrem) paralitzar
vosaltresvau (vàreu) paralitzar
ells, elles, vostèsvan (varen) paralitzar

Futur

joparalitzaré
tuparalitzaràs
ell, ella, vostèparalitzarà
nosaltresparalitzarem
vosaltresparalitzareu
ells, elles, vostèsparalitzaran

Perfet

johe paralitzat
tuhas paralitzat
ell, ella, vostèha paralitzat
nosaltreshem (havem) paralitzat
vosaltresheu (haveu) paralitzat
ells, elles, vostèshan paralitzat

Plusquamperfekt

johavia paralitzat
tuhavies paralitzat
ell, ella, vostèhavia paralitzat
nosaltreshavíem paralitzat
vosaltreshavíeu paralitzat
ells, elles, vostèshavien paralitzat

Passat anterior

johaguí paralitzat
tuhagueres paralitzat
ell, ella, vostèhagué paralitzat
nosaltreshaguérem paralitzat
vosaltreshaguéreu paralitzat
ells, elles, vostèshagueren paralitzat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver paralitzat
tuvas (vares) haver paralitzat
ell, ella, vostèva haver paralitzat
nosaltresvam (vàrem) haver paralitzat
vosaltresvau (vàreu) haver paralitzat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver paralitzat

Futur perfet

johauré paralitzat
tuhauràs paralitzat
ell, ella, vostèhaurà paralitzat
nosaltreshaurem paralitzat
vosaltreshaureu paralitzat
ells, elles, vostèshauran paralitzat

Subjunktiv

Präsens

joparalitzi
tuparalitzis
ell, ella, vostèparalitzi
nosaltresparalitzem
vosaltresparalitzeu
ells, elles, vostèsparalitzin

Imperfekt

joparalitzés
tuparalitzessis
ell, ella, vostèparalitzés
nosaltresparalitzéssim
vosaltresparalitzéssiu
ells, elles, vostèsparalitzessin

Perfet

johagi paralitzat
tuhagis paralitzat
ell, ella, vostèhagi paralitzat
nosaltreshàgim paralitzat
vosaltreshàgiu paralitzat
ells, elles, vostèshagin paralitzat

Plusquamperfekt

johagués paralitzat
tuhaguessis paralitzat
ell, ella, vostèhagués paralitzat
nosaltreshaguéssim paralitzat
vosaltreshaguéssiu paralitzat
ells, elles, vostèshaguessin paralitzat

Konditionalis

Konditionalis

joparalitzaria
tuparalitzaries
ell, ella, vostèparalitzaria
nosaltresparalitzaríem
vosaltresparalitzaríeu
ells, elles, vostèsparalitzarien

Condicional perfet

johauria (haguera) paralitzat
tuhauries (hagueres) paralitzat
ell, ella, vostèhauria (haguera) paralitzat
nosaltreshauríem (haguérem) paralitzat
vosaltreshauríeu (haguéreu) paralitzat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) paralitzat

Imperativ

(tu)paralitza
(vostè)paralitzi
(nosaltres)paralitzem
(vosaltres)paralitzeu
(vostès)paralitzin

Übersetzungen

Deutsch
lähmen, paralysieren
Englisch
to paralyse
Spanisch
paralizar
Französisch
paralyser
Italienisch
paralizzare
Niederländisch
verlammen
Portugiesisch
paralisar