Pratiquer ce verbe
Infinitifparalitzar
Participe présentparalitzant
Participe passéparalitzat, paralitzada, paralitzats, paralitzades

Mode indicatif

Présent

joparalitzo
tuparalitzes
ell, ella, vostèparalitza
nosaltresparalitzem
vosaltresparalitzeu
ells, elles, vostèsparalitzen

Imparfait

joparalitzava
tuparalitzaves
ell, ella, vostèparalitzava
nosaltresparalitzàvem
vosaltresparalitzàveu
ells, elles, vostèsparalitzaven

Passé simple

joparalitzí
tuparalitzares
ell, ella, vostèparalitzà
nosaltresparalitzàrem
vosaltresparalitzàreu
ells, elles, vostèsparalitzaren

Passé périphrastique

jovaig paralitzar
tuvas (vares) paralitzar
ell, ella, vostèva paralitzar
nosaltresvam (vàrem) paralitzar
vosaltresvau (vàreu) paralitzar
ells, elles, vostèsvan (varen) paralitzar

Futur

joparalitzaré
tuparalitzaràs
ell, ella, vostèparalitzarà
nosaltresparalitzarem
vosaltresparalitzareu
ells, elles, vostèsparalitzaran

Passé composé

johe paralitzat
tuhas paralitzat
ell, ella, vostèha paralitzat
nosaltreshem (havem) paralitzat
vosaltresheu (haveu) paralitzat
ells, elles, vostèshan paralitzat

Plus-que-parfait

johavia paralitzat
tuhavies paralitzat
ell, ella, vostèhavia paralitzat
nosaltreshavíem paralitzat
vosaltreshavíeu paralitzat
ells, elles, vostèshavien paralitzat

Passé antérieur

johaguí paralitzat
tuhagueres paralitzat
ell, ella, vostèhagué paralitzat
nosaltreshaguérem paralitzat
vosaltreshaguéreu paralitzat
ells, elles, vostèshagueren paralitzat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver paralitzat
tuvas (vares) haver paralitzat
ell, ella, vostèva haver paralitzat
nosaltresvam (vàrem) haver paralitzat
vosaltresvau (vàreu) haver paralitzat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver paralitzat

Futur antérieur

johauré paralitzat
tuhauràs paralitzat
ell, ella, vostèhaurà paralitzat
nosaltreshaurem paralitzat
vosaltreshaureu paralitzat
ells, elles, vostèshauran paralitzat

Mode subjonctif

Présent

joparalitzi
tuparalitzis
ell, ella, vostèparalitzi
nosaltresparalitzem
vosaltresparalitzeu
ells, elles, vostèsparalitzin

Imparfait

joparalitzés
tuparalitzessis
ell, ella, vostèparalitzés
nosaltresparalitzéssim
vosaltresparalitzéssiu
ells, elles, vostèsparalitzessin

Passé composé

johagi paralitzat
tuhagis paralitzat
ell, ella, vostèhagi paralitzat
nosaltreshàgim paralitzat
vosaltreshàgiu paralitzat
ells, elles, vostèshagin paralitzat

Plus-que-parfait

johagués paralitzat
tuhaguessis paralitzat
ell, ella, vostèhagués paralitzat
nosaltreshaguéssim paralitzat
vosaltreshaguéssiu paralitzat
ells, elles, vostèshaguessin paralitzat

Mode conditionnel

Conditionnel

joparalitzaria
tuparalitzaries
ell, ella, vostèparalitzaria
nosaltresparalitzaríem
vosaltresparalitzaríeu
ells, elles, vostèsparalitzarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) paralitzat
tuhauries (hagueres) paralitzat
ell, ella, vostèhauria (haguera) paralitzat
nosaltreshauríem (haguérem) paralitzat
vosaltreshauríeu (haguéreu) paralitzat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) paralitzat

Mode impératif

(tu)paralitza
(vostè)paralitzi
(nosaltres)paralitzem
(vosaltres)paralitzeu
(vostès)paralitzin

Traductions

allemand
lähmen, paralysieren
anglais
to paralyse
espagnol
paralizar
français
paralyser
italien
paralizzare
néerlandais
verlammen
portugais
paralisar