Verb üben
Infinitiverrar
Partizip Präsenserrant
Partizip Perfekterrat, errada, errats, errades

Indikativ

Präsens

joerro
tuerres
ell, ella, vostèerra
nosaltreserrem
vosaltreserreu
ells, elles, vostèserren

Imperfekt

joerrava
tuerraves
ell, ella, vostèerrava
nosaltreserràvem
vosaltreserràveu
ells, elles, vostèserraven

Passat simple

joerrí
tuerrares
ell, ella, vostèerrà
nosaltreserràrem
vosaltreserràreu
ells, elles, vostèserraren

Passat perifràstic

jovaig errar
tuvas (vares) errar
ell, ella, vostèva errar
nosaltresvam (vàrem) errar
vosaltresvau (vàreu) errar
ells, elles, vostèsvan (varen) errar

Futur

joerraré
tuerraràs
ell, ella, vostèerrarà
nosaltreserrarem
vosaltreserrareu
ells, elles, vostèserraran

Perfet

johe errat
tuhas errat
ell, ella, vostèha errat
nosaltreshem (havem) errat
vosaltresheu (haveu) errat
ells, elles, vostèshan errat

Plusquamperfekt

johavia errat
tuhavies errat
ell, ella, vostèhavia errat
nosaltreshavíem errat
vosaltreshavíeu errat
ells, elles, vostèshavien errat

Passat anterior

johaguí errat
tuhagueres errat
ell, ella, vostèhagué errat
nosaltreshaguérem errat
vosaltreshaguéreu errat
ells, elles, vostèshagueren errat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver errat
tuvas (vares) haver errat
ell, ella, vostèva haver errat
nosaltresvam (vàrem) haver errat
vosaltresvau (vàreu) haver errat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver errat

Futur perfet

johauré errat
tuhauràs errat
ell, ella, vostèhaurà errat
nosaltreshaurem errat
vosaltreshaureu errat
ells, elles, vostèshauran errat

Subjunktiv

Präsens

joerri
tuerris
ell, ella, vostèerri
nosaltreserrem
vosaltreserreu
ells, elles, vostèserrin

Imperfekt

joerrés
tuerressis
ell, ella, vostèerrés
nosaltreserréssim
vosaltreserréssiu
ells, elles, vostèserressin

Perfet

johagi errat
tuhagis errat
ell, ella, vostèhagi errat
nosaltreshàgim errat
vosaltreshàgiu errat
ells, elles, vostèshagin errat

Plusquamperfekt

johagués errat
tuhaguessis errat
ell, ella, vostèhagués errat
nosaltreshaguéssim errat
vosaltreshaguéssiu errat
ells, elles, vostèshaguessin errat

Konditionalis

Konditionalis

joerraria
tuerraries
ell, ella, vostèerraria
nosaltreserraríem
vosaltreserraríeu
ells, elles, vostèserrarien

Condicional perfet

johauria (haguera) errat
tuhauries (hagueres) errat
ell, ella, vostèhauria (haguera) errat
nosaltreshauríem (haguérem) errat
vosaltreshauríeu (haguéreu) errat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) errat

Imperativ

(tu)erra
(vostè)erri
(nosaltres)errem
(vosaltres)erreu
(vostès)errin

Übersetzungen

Deutsch
irren, verfehlen
Englisch
to miss, to mistake, to wander
Spanisch
errar
Französisch
errer
Italienisch
errare
Portugiesisch
errar