Practicar este verbo
Infinitivoerrar
Gerundioerrant
Participioerrat, errada, errats, errades

Modo indicativo

Presente

joerro
tuerres
ell, ella, vostèerra
nosaltreserrem
vosaltreserreu
ells, elles, vostèserren

Imperfecto

joerrava
tuerraves
ell, ella, vostèerrava
nosaltreserràvem
vosaltreserràveu
ells, elles, vostèserraven

Pasado simple

joerrí
tuerrares
ell, ella, vostèerrà
nosaltreserràrem
vosaltreserràreu
ells, elles, vostèserraren

Pasado perifrástico

jovaig errar
tuvas (vares) errar
ell, ella, vostèva errar
nosaltresvam (vàrem) errar
vosaltresvau (vàreu) errar
ells, elles, vostèsvan (varen) errar

Futuro

joerraré
tuerraràs
ell, ella, vostèerrarà
nosaltreserrarem
vosaltreserrareu
ells, elles, vostèserraran

Perfecto

johe errat
tuhas errat
ell, ella, vostèha errat
nosaltreshem (havem) errat
vosaltresheu (haveu) errat
ells, elles, vostèshan errat

Pluscuamperfecto

johavia errat
tuhavies errat
ell, ella, vostèhavia errat
nosaltreshavíem errat
vosaltreshavíeu errat
ells, elles, vostèshavien errat

Pasado anterior

johaguí errat
tuhagueres errat
ell, ella, vostèhagué errat
nosaltreshaguérem errat
vosaltreshaguéreu errat
ells, elles, vostèshagueren errat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver errat
tuvas (vares) haver errat
ell, ella, vostèva haver errat
nosaltresvam (vàrem) haver errat
vosaltresvau (vàreu) haver errat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver errat

Futuro perfecto

johauré errat
tuhauràs errat
ell, ella, vostèhaurà errat
nosaltreshaurem errat
vosaltreshaureu errat
ells, elles, vostèshauran errat

Modo subjuntivo

Presente

joerri
tuerris
ell, ella, vostèerri
nosaltreserrem
vosaltreserreu
ells, elles, vostèserrin

Imperfecto

joerrés
tuerressis
ell, ella, vostèerrés
nosaltreserréssim
vosaltreserréssiu
ells, elles, vostèserressin

Perfecto

johagi errat
tuhagis errat
ell, ella, vostèhagi errat
nosaltreshàgim errat
vosaltreshàgiu errat
ells, elles, vostèshagin errat

Pluscuamperfecto

johagués errat
tuhaguessis errat
ell, ella, vostèhagués errat
nosaltreshaguéssim errat
vosaltreshaguéssiu errat
ells, elles, vostèshaguessin errat

Modo condicional

Condicional

joerraria
tuerraries
ell, ella, vostèerraria
nosaltreserraríem
vosaltreserraríeu
ells, elles, vostèserrarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) errat
tuhauries (hagueres) errat
ell, ella, vostèhauria (haguera) errat
nosaltreshauríem (haguérem) errat
vosaltreshauríeu (haguéreu) errat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) errat

Modo imperativo

(tu)erra
(vostè)erri
(nosaltres)errem
(vosaltres)erreu
(vostès)errin

Traducciones

alemán
irren, verfehlen
inglés
to miss, to mistake, to wander
español
errar
francés
errer
italiano
errare
portugués
errar