Pratiquer ce verbe
Infinitiferrar
Participe présenterrant
Participe passéerrat, errada, errats, errades

Mode indicatif

Présent

joerro
tuerres
ell, ella, vostèerra
nosaltreserrem
vosaltreserreu
ells, elles, vostèserren

Imparfait

joerrava
tuerraves
ell, ella, vostèerrava
nosaltreserràvem
vosaltreserràveu
ells, elles, vostèserraven

Passé simple

joerrí
tuerrares
ell, ella, vostèerrà
nosaltreserràrem
vosaltreserràreu
ells, elles, vostèserraren

Passé périphrastique

jovaig errar
tuvas (vares) errar
ell, ella, vostèva errar
nosaltresvam (vàrem) errar
vosaltresvau (vàreu) errar
ells, elles, vostèsvan (varen) errar

Futur

joerraré
tuerraràs
ell, ella, vostèerrarà
nosaltreserrarem
vosaltreserrareu
ells, elles, vostèserraran

Passé composé

johe errat
tuhas errat
ell, ella, vostèha errat
nosaltreshem (havem) errat
vosaltresheu (haveu) errat
ells, elles, vostèshan errat

Plus-que-parfait

johavia errat
tuhavies errat
ell, ella, vostèhavia errat
nosaltreshavíem errat
vosaltreshavíeu errat
ells, elles, vostèshavien errat

Passé antérieur

johaguí errat
tuhagueres errat
ell, ella, vostèhagué errat
nosaltreshaguérem errat
vosaltreshaguéreu errat
ells, elles, vostèshagueren errat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver errat
tuvas (vares) haver errat
ell, ella, vostèva haver errat
nosaltresvam (vàrem) haver errat
vosaltresvau (vàreu) haver errat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver errat

Futur antérieur

johauré errat
tuhauràs errat
ell, ella, vostèhaurà errat
nosaltreshaurem errat
vosaltreshaureu errat
ells, elles, vostèshauran errat

Mode subjonctif

Présent

joerri
tuerris
ell, ella, vostèerri
nosaltreserrem
vosaltreserreu
ells, elles, vostèserrin

Imparfait

joerrés
tuerressis
ell, ella, vostèerrés
nosaltreserréssim
vosaltreserréssiu
ells, elles, vostèserressin

Passé composé

johagi errat
tuhagis errat
ell, ella, vostèhagi errat
nosaltreshàgim errat
vosaltreshàgiu errat
ells, elles, vostèshagin errat

Plus-que-parfait

johagués errat
tuhaguessis errat
ell, ella, vostèhagués errat
nosaltreshaguéssim errat
vosaltreshaguéssiu errat
ells, elles, vostèshaguessin errat

Mode conditionnel

Conditionnel

joerraria
tuerraries
ell, ella, vostèerraria
nosaltreserraríem
vosaltreserraríeu
ells, elles, vostèserrarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) errat
tuhauries (hagueres) errat
ell, ella, vostèhauria (haguera) errat
nosaltreshauríem (haguérem) errat
vosaltreshauríeu (haguéreu) errat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) errat

Mode impératif

(tu)erra
(vostè)erri
(nosaltres)errem
(vosaltres)erreu
(vostès)errin

Traductions

allemand
irren, verfehlen
anglais
to miss, to mistake, to wander
espagnol
errar
français
errer
italien
errare
portugais
errar