Verb üben
Infinitivinferir
Partizip Präsensinferint
Partizip Perfektinferit, inferida, inferits, inferides

Indikativ

Präsens

joinfereixo
tuinfereixes
ell, ella, vostèinfereix
nosaltresinferim
vosaltresinferiu
ells, elles, vostèsinfereixen

Imperfekt

joinferia
tuinferies
ell, ella, vostèinferia
nosaltresinferíem
vosaltresinferíeu
ells, elles, vostèsinferien

Passat simple

joinferí
tuinferires
ell, ella, vostèinferí
nosaltresinferírem
vosaltresinferíreu
ells, elles, vostèsinferiren

Passat perifràstic

jovaig inferir
tuvas (vares) inferir
ell, ella, vostèva inferir
nosaltresvam (vàrem) inferir
vosaltresvau (vàreu) inferir
ells, elles, vostèsvan (varen) inferir

Futur

joinferiré
tuinferiràs
ell, ella, vostèinferirà
nosaltresinferirem
vosaltresinferireu
ells, elles, vostèsinferiran

Perfet

johe inferit
tuhas inferit
ell, ella, vostèha inferit
nosaltreshem (havem) inferit
vosaltresheu (haveu) inferit
ells, elles, vostèshan inferit

Plusquamperfekt

johavia inferit
tuhavies inferit
ell, ella, vostèhavia inferit
nosaltreshavíem inferit
vosaltreshavíeu inferit
ells, elles, vostèshavien inferit

Passat anterior

johaguí inferit
tuhagueres inferit
ell, ella, vostèhagué inferit
nosaltreshaguérem inferit
vosaltreshaguéreu inferit
ells, elles, vostèshagueren inferit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver inferit
tuvas (vares) haver inferit
ell, ella, vostèva haver inferit
nosaltresvam (vàrem) haver inferit
vosaltresvau (vàreu) haver inferit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver inferit

Futur perfet

johauré inferit
tuhauràs inferit
ell, ella, vostèhaurà inferit
nosaltreshaurem inferit
vosaltreshaureu inferit
ells, elles, vostèshauran inferit

Subjunktiv

Präsens

joinfereixi
tuinfereixis
ell, ella, vostèinfereixi
nosaltresinferim
vosaltresinferiu
ells, elles, vostèsinfereixin

Imperfekt

joinferís
tuinferissis
ell, ella, vostèinferís
nosaltresinferíssim
vosaltresinferíssiu
ells, elles, vostèsinferissin

Perfet

johagi inferit
tuhagis inferit
ell, ella, vostèhagi inferit
nosaltreshàgim inferit
vosaltreshàgiu inferit
ells, elles, vostèshagin inferit

Plusquamperfekt

johagués inferit
tuhaguessis inferit
ell, ella, vostèhagués inferit
nosaltreshaguéssim inferit
vosaltreshaguéssiu inferit
ells, elles, vostèshaguessin inferit

Konditionalis

Konditionalis

joinferiria
tuinferiries
ell, ella, vostèinferiria
nosaltresinferiríem
vosaltresinferiríeu
ells, elles, vostèsinferirien

Condicional perfet

johauria (haguera) inferit
tuhauries (hagueres) inferit
ell, ella, vostèhauria (haguera) inferit
nosaltreshauríem (haguérem) inferit
vosaltreshauríeu (haguéreu) inferit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) inferit

Imperativ

(tu)infereix
(vostè)infereixi
(nosaltres)inferim
(vosaltres)inferiu
(vostès)infereixin

Übersetzungen

Deutsch
folgern, schließen
Englisch
to infer
Spanisch
inferir
Französisch
induire, inférer
Italienisch
inferire
Niederländisch
aandoen, toebrengen
Portugiesisch
inferir