Pratiquer ce verbe
Infinitifinferir
Participe présentinferint
Participe passéinferit, inferida, inferits, inferides

Mode indicatif

Présent

joinfereixo
tuinfereixes
ell, ella, vostèinfereix
nosaltresinferim
vosaltresinferiu
ells, elles, vostèsinfereixen

Imparfait

joinferia
tuinferies
ell, ella, vostèinferia
nosaltresinferíem
vosaltresinferíeu
ells, elles, vostèsinferien

Passé simple

joinferí
tuinferires
ell, ella, vostèinferí
nosaltresinferírem
vosaltresinferíreu
ells, elles, vostèsinferiren

Passé périphrastique

jovaig inferir
tuvas (vares) inferir
ell, ella, vostèva inferir
nosaltresvam (vàrem) inferir
vosaltresvau (vàreu) inferir
ells, elles, vostèsvan (varen) inferir

Futur

joinferiré
tuinferiràs
ell, ella, vostèinferirà
nosaltresinferirem
vosaltresinferireu
ells, elles, vostèsinferiran

Passé composé

johe inferit
tuhas inferit
ell, ella, vostèha inferit
nosaltreshem (havem) inferit
vosaltresheu (haveu) inferit
ells, elles, vostèshan inferit

Plus-que-parfait

johavia inferit
tuhavies inferit
ell, ella, vostèhavia inferit
nosaltreshavíem inferit
vosaltreshavíeu inferit
ells, elles, vostèshavien inferit

Passé antérieur

johaguí inferit
tuhagueres inferit
ell, ella, vostèhagué inferit
nosaltreshaguérem inferit
vosaltreshaguéreu inferit
ells, elles, vostèshagueren inferit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver inferit
tuvas (vares) haver inferit
ell, ella, vostèva haver inferit
nosaltresvam (vàrem) haver inferit
vosaltresvau (vàreu) haver inferit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver inferit

Futur antérieur

johauré inferit
tuhauràs inferit
ell, ella, vostèhaurà inferit
nosaltreshaurem inferit
vosaltreshaureu inferit
ells, elles, vostèshauran inferit

Mode subjonctif

Présent

joinfereixi
tuinfereixis
ell, ella, vostèinfereixi
nosaltresinferim
vosaltresinferiu
ells, elles, vostèsinfereixin

Imparfait

joinferís
tuinferissis
ell, ella, vostèinferís
nosaltresinferíssim
vosaltresinferíssiu
ells, elles, vostèsinferissin

Passé composé

johagi inferit
tuhagis inferit
ell, ella, vostèhagi inferit
nosaltreshàgim inferit
vosaltreshàgiu inferit
ells, elles, vostèshagin inferit

Plus-que-parfait

johagués inferit
tuhaguessis inferit
ell, ella, vostèhagués inferit
nosaltreshaguéssim inferit
vosaltreshaguéssiu inferit
ells, elles, vostèshaguessin inferit

Mode conditionnel

Conditionnel

joinferiria
tuinferiries
ell, ella, vostèinferiria
nosaltresinferiríem
vosaltresinferiríeu
ells, elles, vostèsinferirien

Conditionnel passé

johauria (haguera) inferit
tuhauries (hagueres) inferit
ell, ella, vostèhauria (haguera) inferit
nosaltreshauríem (haguérem) inferit
vosaltreshauríeu (haguéreu) inferit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) inferit

Mode impératif

(tu)infereix
(vostè)infereixi
(nosaltres)inferim
(vosaltres)inferiu
(vostès)infereixin

Traductions

allemand
folgern, schließen
anglais
to infer
espagnol
inferir
français
induire, inférer
italien
inferire
néerlandais
aandoen, toebrengen
portugais
inferir