Verb üben
Infinitivpéixer
Partizip Präsenspaixent
Partizip Perfektpascut, pascuda, pascuts, pascudes

Indikativ

Present

jopeixo
tupeixes
ell, ella, vostèpeix
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixen

Imperfect

jopaixia
tupaixies
ell, ella, vostèpaixia
nosaltrespaixíem
vosaltrespaixíeu
ells, elles, vostèspaixien

Preterite

jopaixí
tupaixeres
ell, ella, vostèpaixé
nosaltrespaixérem
vosaltrespaixéreu
ells, elles, vostèspaixeren

Future

jopaixeré
tupaixeràs
ell, ella, vostèpaixerà
nosaltrespaixerem
vosaltrespaixereu
ells, elles, vostèspaixeran

Subjunktiv

Present

jopeixi
tupeixis
ell, ella, vostèpeixi
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixin

Imperfect

jopaixés
tupaixessis
ell, ella, vostèpaixés
nosaltrespaixéssim
vosaltrespaixéssiu
ells, elles, vostèspaixessin

Konditionalis

jopaixeria
tupaixeries
ell, ella, vostèpaixeria
nosaltrespaixeríem
vosaltrespaixeríeu
ells, elles, vostèspaixerien

Imperativ

(tu)peix
(vostè)peixi
(nosaltres)paixem
(vosaltres)paixeu
(vostès)peixin

Übersetzungen

Deutsch
füttern
Englisch
to feed
Spanisch
apacentar
Französisch
paître
Italienisch
alimentare; nutrire; pascere
Niederländisch
voeren