Verb üben
Infinitivpéixer
Partizip Präsenspaixent
Partizip Perfektpascut, pascuda, pascuts, pascudes

Indikativ

Präsens

jopeixo
tupeixes
ell, ella, vostèpeix
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixen

Imperfekt

jopaixia
tupaixies
ell, ella, vostèpaixia
nosaltrespaixíem
vosaltrespaixíeu
ells, elles, vostèspaixien

Passat simple

jopaixí
tupaixeres
ell, ella, vostèpaixé
nosaltrespaixérem
vosaltrespaixéreu
ells, elles, vostèspaixeren

Passat perifràstic

jovaig péixer
tuvas (vares) péixer
ell, ella, vostèva péixer
nosaltresvam (vàrem) péixer
vosaltresvau (vàreu) péixer
ells, elles, vostèsvan (varen) péixer

Futur

jopaixeré
tupaixeràs
ell, ella, vostèpaixerà
nosaltrespaixerem
vosaltrespaixereu
ells, elles, vostèspaixeran

Perfet

johe pascut
tuhas pascut
ell, ella, vostèha pascut
nosaltreshem (havem) pascut
vosaltresheu (haveu) pascut
ells, elles, vostèshan pascut

Plusquamperfekt

johavia pascut
tuhavies pascut
ell, ella, vostèhavia pascut
nosaltreshavíem pascut
vosaltreshavíeu pascut
ells, elles, vostèshavien pascut

Passat anterior

johaguí pascut
tuhagueres pascut
ell, ella, vostèhagué pascut
nosaltreshaguérem pascut
vosaltreshaguéreu pascut
ells, elles, vostèshagueren pascut

Passat anterior perifràstic

jovaig haver pascut
tuvas (vares) haver pascut
ell, ella, vostèva haver pascut
nosaltresvam (vàrem) haver pascut
vosaltresvau (vàreu) haver pascut
ells, elles, vostèsvan (varen) haver pascut

Futur perfet

johauré pascut
tuhauràs pascut
ell, ella, vostèhaurà pascut
nosaltreshaurem pascut
vosaltreshaureu pascut
ells, elles, vostèshauran pascut

Subjunktiv

Präsens

jopeixi
tupeixis
ell, ella, vostèpeixi
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixin

Imperfekt

jopaixés
tupaixessis
ell, ella, vostèpaixés
nosaltrespaixéssim
vosaltrespaixéssiu
ells, elles, vostèspaixessin

Perfet

johagi pascut
tuhagis pascut
ell, ella, vostèhagi pascut
nosaltreshàgim pascut
vosaltreshàgiu pascut
ells, elles, vostèshagin pascut

Plusquamperfekt

johagués pascut
tuhaguessis pascut
ell, ella, vostèhagués pascut
nosaltreshaguéssim pascut
vosaltreshaguéssiu pascut
ells, elles, vostèshaguessin pascut

Konditionalis

Konditionalis

jopaixeria
tupaixeries
ell, ella, vostèpaixeria
nosaltrespaixeríem
vosaltrespaixeríeu
ells, elles, vostèspaixerien

Condicional perfet

johauria (haguera) pascut
tuhauries (hagueres) pascut
ell, ella, vostèhauria (haguera) pascut
nosaltreshauríem (haguérem) pascut
vosaltreshauríeu (haguéreu) pascut
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) pascut

Imperativ

(tu)peix
(vostè)peixi
(nosaltres)paixem
(vosaltres)paixeu
(vostès)peixin

Übersetzungen

Deutsch
füttern
Englisch
to feed
Spanisch
apacentar
Französisch
paître
Italienisch
alimentare, nutrire, pascere
Niederländisch
voeren