Infinitiu péixer
Gerundi paixent
Participi pascut

Mode indicatiu

Present

jopeixo
tupeixes
ell, ella, vostèpeix
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixen

Imperfet

jopaixia
tupaixies
ell, ella, vostèpaixia
nosaltrespaixíem
vosaltrespaixíeu
ells, elles, vostèspaixien

Passat simple

jopaixí
tupaixeres
ell, ella, vostèpaixé
nosaltrespaixérem
vosaltrespaixéreu
ells, elles, vostèspaixeren

Futur

jopaixeré
tupaixeràs
ell, ella, vostèpaixerà
nosaltrespaixerem
vosaltrespaixereu
ells, elles, vostèspaixeran

Mode subjuntiu

Present

jopeixi
tupeixis
ell, ella, vostèpeixi
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixin

Imperfet

jopaixés
tupaixessis
ell, ella, vostèpaixés
nosaltrespaixéssim
vosaltrespaixéssiu
ells, elles, vostèspaixessin

Mode condicional

jopaixeria
tupaixeries
ell, ella, vostèpaixeria
nosaltrespaixeríem
vosaltrespaixeríeu
ells, elles, vostèspaixerien

Mode imperatiu

(tu)peix
(vostè)peixi
(nosaltres)paixem
(vosaltres)paixeu
(vostès)peixin

Traduccions

alemany
füttern
anglès
to feed
castellà
apacentar
francès
paître
neerlandès
voeren