Infinitivopéixer
Gerundiopaixent
Participiopascut

Modo indicativo

Presente

jopeixo
tupeixes
ell, ella, vostèpeix
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixen

Imperfect

jopaixia
tupaixies
ell, ella, vostèpaixia
nosaltrespaixíem
vosaltrespaixíeu
ells, elles, vostèspaixien

Pretérito perfecto simple

jopaixí
tupaixeres
ell, ella, vostèpaixé
nosaltrespaixérem
vosaltrespaixéreu
ells, elles, vostèspaixeren

Futuro

jopaixeré
tupaixeràs
ell, ella, vostèpaixerà
nosaltrespaixerem
vosaltrespaixereu
ells, elles, vostèspaixeran

Modo subjuntivo

Presente

jopeixi
tupeixis
ell, ella, vostèpeixi
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixin

Imperfect

jopaixés
tupaixessis
ell, ella, vostèpaixés
nosaltrespaixéssim
vosaltrespaixéssiu
ells, elles, vostèspaixessin

Modo condicional

jopaixeria
tupaixeries
ell, ella, vostèpaixeria
nosaltrespaixeríem
vosaltrespaixeríeu
ells, elles, vostèspaixerien

Modo imperativo

(tu)peix
(vostè)peixi
(nosaltres)paixem
(vosaltres)paixeu
(vostès)peixin

Traducciones

alemán
füttern
inglés
to feed
español
apacentar
francés
paître
neerlandés
voeren