Infinitifpéixer
Participe présentpaixent
Participe passépascut

Mode indicatif

Présent

jopeixo
tupeixes
ell, ella, vostèpeix
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixen

Imparfait

jopaixia
tupaixies
ell, ella, vostèpaixia
nosaltrespaixíem
vosaltrespaixíeu
ells, elles, vostèspaixien

Passé simple

jopaixí
tupaixeres
ell, ella, vostèpaixé
nosaltrespaixérem
vosaltrespaixéreu
ells, elles, vostèspaixeren

Futur

jopaixeré
tupaixeràs
ell, ella, vostèpaixerà
nosaltrespaixerem
vosaltrespaixereu
ells, elles, vostèspaixeran

Mode subjonctif

Présent

jopeixi
tupeixis
ell, ella, vostèpeixi
nosaltrespaixem
vosaltrespaixeu
ells, elles, vostèspeixin

Imparfait

jopaixés
tupaixessis
ell, ella, vostèpaixés
nosaltrespaixéssim
vosaltrespaixéssiu
ells, elles, vostèspaixessin

Mode conditionnel

jopaixeria
tupaixeries
ell, ella, vostèpaixeria
nosaltrespaixeríem
vosaltrespaixeríeu
ells, elles, vostèspaixerien

Mode impératif

(tu)peix
(vostè)peixi
(nosaltres)paixem
(vosaltres)paixeu
(vostès)peixin

Traductions

allemand
füttern
anglais
to feed
espagnol
apacentar
français
paître
néerlandais
voeren