Verb üben
Infinitivmiolar
Partizip Präsensmiolant
Partizip Perfektmiolat, miolada, miolats, miolades

Indikativ

Präsens

jomiolo
tumioles
ell, ella, vostèmiola
nosaltresmiolem
vosaltresmioleu
ells, elles, vostèsmiolen

Imperfekt

jomiolava
tumiolaves
ell, ella, vostèmiolava
nosaltresmiolàvem
vosaltresmiolàveu
ells, elles, vostèsmiolaven

Passat simple

jomiolí
tumiolares
ell, ella, vostèmiolà
nosaltresmiolàrem
vosaltresmiolàreu
ells, elles, vostèsmiolaren

Passat perifràstic

jovaig miolar
tuvas (vares) miolar
ell, ella, vostèva miolar
nosaltresvam (vàrem) miolar
vosaltresvau (vàreu) miolar
ells, elles, vostèsvan (varen) miolar

Futur

jomiolaré
tumiolaràs
ell, ella, vostèmiolarà
nosaltresmiolarem
vosaltresmiolareu
ells, elles, vostèsmiolaran

Perfet

johe miolat
tuhas miolat
ell, ella, vostèha miolat
nosaltreshem (havem) miolat
vosaltresheu (haveu) miolat
ells, elles, vostèshan miolat

Plusquamperfekt

johavia miolat
tuhavies miolat
ell, ella, vostèhavia miolat
nosaltreshavíem miolat
vosaltreshavíeu miolat
ells, elles, vostèshavien miolat

Passat anterior

johaguí miolat
tuhagueres miolat
ell, ella, vostèhagué miolat
nosaltreshaguérem miolat
vosaltreshaguéreu miolat
ells, elles, vostèshagueren miolat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver miolat
tuvas (vares) haver miolat
ell, ella, vostèva haver miolat
nosaltresvam (vàrem) haver miolat
vosaltresvau (vàreu) haver miolat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver miolat

Futur perfet

johauré miolat
tuhauràs miolat
ell, ella, vostèhaurà miolat
nosaltreshaurem miolat
vosaltreshaureu miolat
ells, elles, vostèshauran miolat

Subjunktiv

Präsens

jomioli
tumiolis
ell, ella, vostèmioli
nosaltresmiolem
vosaltresmioleu
ells, elles, vostèsmiolin

Imperfekt

jomiolés
tumiolessis
ell, ella, vostèmiolés
nosaltresmioléssim
vosaltresmioléssiu
ells, elles, vostèsmiolessin

Perfet

johagi miolat
tuhagis miolat
ell, ella, vostèhagi miolat
nosaltreshàgim miolat
vosaltreshàgiu miolat
ells, elles, vostèshagin miolat

Plusquamperfekt

johagués miolat
tuhaguessis miolat
ell, ella, vostèhagués miolat
nosaltreshaguéssim miolat
vosaltreshaguéssiu miolat
ells, elles, vostèshaguessin miolat

Konditionalis

Konditionalis

jomiolaria
tumiolaries
ell, ella, vostèmiolaria
nosaltresmiolaríem
vosaltresmiolaríeu
ells, elles, vostèsmiolarien

Condicional perfet

johauria (haguera) miolat
tuhauries (hagueres) miolat
ell, ella, vostèhauria (haguera) miolat
nosaltreshauríem (haguérem) miolat
vosaltreshauríeu (haguéreu) miolat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) miolat

Imperativ

(tu)miola
(vostè)mioli
(nosaltres)miolem
(vosaltres)mioleu
(vostès)miolin

Übersetzungen

Deutsch
maunzen, miauen
Englisch
to meow
Spanisch
maullar
Französisch
miauler
Italienisch
miagolare
Niederländisch
mauwen, miauwen
Portugiesisch
miar