Infinitiu miolar
Gerundi miolant
Participi miolat

Mode indicatiu

Present

jomiolo
tumioles
ell, ella, vostèmiola
nosaltresmiolem
vosaltresmioleu
ells, elles, vostèsmiolen

Imperfet

jomiolava
tumiolaves
ell, ella, vostèmiolava
nosaltresmiolàvem
vosaltresmiolàveu
ells, elles, vostèsmiolaven

Passat simple

jomiolí
tumiolares
ell, ella, vostèmiolà
nosaltresmiolàrem
vosaltresmiolàreu
ells, elles, vostèsmiolaren

Futur

jomiolaré
tumiolaràs
ell, ella, vostèmiolarà
nosaltresmiolarem
vosaltresmiolareu
ells, elles, vostèsmiolaran

Mode subjuntiu

Present

jomioli
tumiolis
ell, ella, vostèmioli
nosaltresmiolem
vosaltresmioleu
ells, elles, vostèsmiolin

Imperfet

jomiolés
tumiolessis
ell, ella, vostèmiolés
nosaltresmioléssim
vosaltresmioléssiu
ells, elles, vostèsmiolessin

Mode condicional

jomiolaria
tumiolaries
ell, ella, vostèmiolaria
nosaltresmiolaríem
vosaltresmiolaríeu
ells, elles, vostèsmiolarien

Mode imperatiu

(tu)miola
(vostè)mioli
(nosaltres)miolem
(vosaltres)mioleu
(vostès)miolin

Traduccions

alemany
maunzen; miauen
anglès
to meow
castellà
maullar
francès
miauler
italià
miagolare
neerlandès
mauwen; miauwen
portuguès
miar