Infinitifmiolar
Participe présentmiolant
Participe passémiolat, miolada, miolats, miolades

Mode indicatif

Présent

jomiolo
tumioles
ell, ella, vostèmiola
nosaltresmiolem
vosaltresmioleu
ells, elles, vostèsmiolen

Imparfait

jomiolava
tumiolaves
ell, ella, vostèmiolava
nosaltresmiolàvem
vosaltresmiolàveu
ells, elles, vostèsmiolaven

Passé simple

jomiolí
tumiolares
ell, ella, vostèmiolà
nosaltresmiolàrem
vosaltresmiolàreu
ells, elles, vostèsmiolaren

Futur

jomiolaré
tumiolaràs
ell, ella, vostèmiolarà
nosaltresmiolarem
vosaltresmiolareu
ells, elles, vostèsmiolaran

Mode subjonctif

Présent

jomioli
tumiolis
ell, ella, vostèmioli
nosaltresmiolem
vosaltresmioleu
ells, elles, vostèsmiolin

Imparfait

jomiolés
tumiolessis
ell, ella, vostèmiolés
nosaltresmioléssim
vosaltresmioléssiu
ells, elles, vostèsmiolessin

Mode conditionnel

jomiolaria
tumiolaries
ell, ella, vostèmiolaria
nosaltresmiolaríem
vosaltresmiolaríeu
ells, elles, vostèsmiolarien

Mode impératif

(tu)miola
(vostè)mioli
(nosaltres)miolem
(vosaltres)mioleu
(vostès)miolin

Traductions

allemand
maunzen; miauen
anglais
to meow
espagnol
maullar
français
miauler
italiain
miagolare
néerlandais
mauwen; miauwen
portugais
miar