Pratiquer ce verbe
Infinitifmiolar
Participe présentmiolant
Participe passémiolat, miolada, miolats, miolades

Mode indicatif

Présent

jomiolo
tumioles
ell, ella, vostèmiola
nosaltresmiolem
vosaltresmioleu
ells, elles, vostèsmiolen

Imparfait

jomiolava
tumiolaves
ell, ella, vostèmiolava
nosaltresmiolàvem
vosaltresmiolàveu
ells, elles, vostèsmiolaven

Passé simple

jomiolí
tumiolares
ell, ella, vostèmiolà
nosaltresmiolàrem
vosaltresmiolàreu
ells, elles, vostèsmiolaren

Passé périphrastique

jovaig miolar
tuvas (vares) miolar
ell, ella, vostèva miolar
nosaltresvam (vàrem) miolar
vosaltresvau (vàreu) miolar
ells, elles, vostèsvan (varen) miolar

Futur

jomiolaré
tumiolaràs
ell, ella, vostèmiolarà
nosaltresmiolarem
vosaltresmiolareu
ells, elles, vostèsmiolaran

Passé composé

johe miolat
tuhas miolat
ell, ella, vostèha miolat
nosaltreshem (havem) miolat
vosaltresheu (haveu) miolat
ells, elles, vostèshan miolat

Plus-que-parfait

johavia miolat
tuhavies miolat
ell, ella, vostèhavia miolat
nosaltreshavíem miolat
vosaltreshavíeu miolat
ells, elles, vostèshavien miolat

Passé antérieur

johaguí miolat
tuhagueres miolat
ell, ella, vostèhagué miolat
nosaltreshaguérem miolat
vosaltreshaguéreu miolat
ells, elles, vostèshagueren miolat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver miolat
tuvas (vares) haver miolat
ell, ella, vostèva haver miolat
nosaltresvam (vàrem) haver miolat
vosaltresvau (vàreu) haver miolat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver miolat

Futur antérieur

johauré miolat
tuhauràs miolat
ell, ella, vostèhaurà miolat
nosaltreshaurem miolat
vosaltreshaureu miolat
ells, elles, vostèshauran miolat

Mode subjonctif

Présent

jomioli
tumiolis
ell, ella, vostèmioli
nosaltresmiolem
vosaltresmioleu
ells, elles, vostèsmiolin

Imparfait

jomiolés
tumiolessis
ell, ella, vostèmiolés
nosaltresmioléssim
vosaltresmioléssiu
ells, elles, vostèsmiolessin

Passé composé

johagi miolat
tuhagis miolat
ell, ella, vostèhagi miolat
nosaltreshàgim miolat
vosaltreshàgiu miolat
ells, elles, vostèshagin miolat

Plus-que-parfait

johagués miolat
tuhaguessis miolat
ell, ella, vostèhagués miolat
nosaltreshaguéssim miolat
vosaltreshaguéssiu miolat
ells, elles, vostèshaguessin miolat

Mode conditionnel

Conditionnel

jomiolaria
tumiolaries
ell, ella, vostèmiolaria
nosaltresmiolaríem
vosaltresmiolaríeu
ells, elles, vostèsmiolarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) miolat
tuhauries (hagueres) miolat
ell, ella, vostèhauria (haguera) miolat
nosaltreshauríem (haguérem) miolat
vosaltreshauríeu (haguéreu) miolat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) miolat

Mode impératif

(tu)miola
(vostè)mioli
(nosaltres)miolem
(vosaltres)mioleu
(vostès)miolin

Traductions

allemand
maunzen, miauen
anglais
to meow
espagnol
maullar
français
miauler
italien
miagolare
néerlandais
mauwen, miauwen
portugais
miar