Verb üben
Infinitivxiular
Partizip Präsensxiulant
Partizip Perfektxiulat, xiulada, xiulats, xiulades

Indikativ

Präsens

joxiulo
tuxiules
ell, ella, vostèxiula
nosaltresxiulem
vosaltresxiuleu
ells, elles, vostèsxiulen

Imperfekt

joxiulava
tuxiulaves
ell, ella, vostèxiulava
nosaltresxiulàvem
vosaltresxiulàveu
ells, elles, vostèsxiulaven

Passat simple

joxiulí
tuxiulares
ell, ella, vostèxiulà
nosaltresxiulàrem
vosaltresxiulàreu
ells, elles, vostèsxiularen

Passat perifràstic

jovaig xiular
tuvas (vares) xiular
ell, ella, vostèva xiular
nosaltresvam (vàrem) xiular
vosaltresvau (vàreu) xiular
ells, elles, vostèsvan (varen) xiular

Futur

joxiularé
tuxiularàs
ell, ella, vostèxiularà
nosaltresxiularem
vosaltresxiulareu
ells, elles, vostèsxiularan

Perfet

johe xiulat
tuhas xiulat
ell, ella, vostèha xiulat
nosaltreshem (havem) xiulat
vosaltresheu (haveu) xiulat
ells, elles, vostèshan xiulat

Plusquamperfekt

johavia xiulat
tuhavies xiulat
ell, ella, vostèhavia xiulat
nosaltreshavíem xiulat
vosaltreshavíeu xiulat
ells, elles, vostèshavien xiulat

Passat anterior

johaguí xiulat
tuhagueres xiulat
ell, ella, vostèhagué xiulat
nosaltreshaguérem xiulat
vosaltreshaguéreu xiulat
ells, elles, vostèshagueren xiulat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver xiulat
tuvas (vares) haver xiulat
ell, ella, vostèva haver xiulat
nosaltresvam (vàrem) haver xiulat
vosaltresvau (vàreu) haver xiulat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver xiulat

Futur perfet

johauré xiulat
tuhauràs xiulat
ell, ella, vostèhaurà xiulat
nosaltreshaurem xiulat
vosaltreshaureu xiulat
ells, elles, vostèshauran xiulat

Subjunktiv

Präsens

joxiuli
tuxiulis
ell, ella, vostèxiuli
nosaltresxiulem
vosaltresxiuleu
ells, elles, vostèsxiulin

Imperfekt

joxiulés
tuxiulessis
ell, ella, vostèxiulés
nosaltresxiuléssim
vosaltresxiuléssiu
ells, elles, vostèsxiulessin

Perfet

johagi xiulat
tuhagis xiulat
ell, ella, vostèhagi xiulat
nosaltreshàgim xiulat
vosaltreshàgiu xiulat
ells, elles, vostèshagin xiulat

Plusquamperfekt

johagués xiulat
tuhaguessis xiulat
ell, ella, vostèhagués xiulat
nosaltreshaguéssim xiulat
vosaltreshaguéssiu xiulat
ells, elles, vostèshaguessin xiulat

Konditionalis

Konditionalis

joxiularia
tuxiularies
ell, ella, vostèxiularia
nosaltresxiularíem
vosaltresxiularíeu
ells, elles, vostèsxiularien

Condicional perfet

johauria (haguera) xiulat
tuhauries (hagueres) xiulat
ell, ella, vostèhauria (haguera) xiulat
nosaltreshauríem (haguérem) xiulat
vosaltreshauríeu (haguéreu) xiulat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) xiulat

Imperativ

(tu)xiula
(vostè)xiuli
(nosaltres)xiulem
(vosaltres)xiuleu
(vostès)xiulin

Übersetzungen

Deutsch
pfeifen
Englisch
to whistle
Spanisch
chiflar, silbar
Französisch
siffler
Italienisch
fischiare
Niederländisch
fluiten
Portugiesisch
assobiar