Infinitiu xiular
Gerundi xiulant
Participi xiulat

Mode indicatiu

Present

joxiulo
tuxiules
ell, ella, vostèxiula
nosaltresxiulem
vosaltresxiuleu
ells, elles, vostèsxiulen

Imperfet

joxiulava
tuxiulaves
ell, ella, vostèxiulava
nosaltresxiulàvem
vosaltresxiulàveu
ells, elles, vostèsxiulaven

Passat simple

joxiulí
tuxiulares
ell, ella, vostèxiulà
nosaltresxiulàrem
vosaltresxiulàreu
ells, elles, vostèsxiularen

Futur

joxiularé
tuxiularàs
ell, ella, vostèxiularà
nosaltresxiularem
vosaltresxiulareu
ells, elles, vostèsxiularan

Mode subjuntiu

Present

joxiuli
tuxiulis
ell, ella, vostèxiuli
nosaltresxiulem
vosaltresxiuleu
ells, elles, vostèsxiulin

Imperfet

joxiulés
tuxiulessis
ell, ella, vostèxiulés
nosaltresxiuléssim
vosaltresxiuléssiu
ells, elles, vostèsxiulessin

Mode condicional

joxiularia
tuxiularies
ell, ella, vostèxiularia
nosaltresxiularíem
vosaltresxiularíeu
ells, elles, vostèsxiularien

Mode imperatiu

(tu)xiula
(vostè)xiuli
(nosaltres)xiulem
(vosaltres)xiuleu
(vostès)xiulin

Traduccions

anglès
to whistle
castellà
chiflar; silbar
francès
siffler
neerlandès
fluiten
portuguès
assobiar