Verb üben
Infinitiveixugar
Partizip Präsenseixugant
Partizip Perfekteixugat, eixugada, eixugats, eixugades

Indikativ

Präsens

joeixugo
tueixugues
ell, ella, vostèeixuga
nosaltreseixuguem
vosaltreseixugueu
ells, elles, vostèseixuguen

Imperfekt

joeixugava
tueixugaves
ell, ella, vostèeixugava
nosaltreseixugàvem
vosaltreseixugàveu
ells, elles, vostèseixugaven

Passat simple

joeixuguí
tueixugares
ell, ella, vostèeixugà
nosaltreseixugàrem
vosaltreseixugàreu
ells, elles, vostèseixugaren

Passat perifràstic

jovaig eixugar
tuvas (vares) eixugar
ell, ella, vostèva eixugar
nosaltresvam (vàrem) eixugar
vosaltresvau (vàreu) eixugar
ells, elles, vostèsvan (varen) eixugar

Futur

joeixugaré
tueixugaràs
ell, ella, vostèeixugarà
nosaltreseixugarem
vosaltreseixugareu
ells, elles, vostèseixugaran

Perfet

johe eixugat
tuhas eixugat
ell, ella, vostèha eixugat
nosaltreshem (havem) eixugat
vosaltresheu (haveu) eixugat
ells, elles, vostèshan eixugat

Plusquamperfekt

johavia eixugat
tuhavies eixugat
ell, ella, vostèhavia eixugat
nosaltreshavíem eixugat
vosaltreshavíeu eixugat
ells, elles, vostèshavien eixugat

Passat anterior

johaguí eixugat
tuhagueres eixugat
ell, ella, vostèhagué eixugat
nosaltreshaguérem eixugat
vosaltreshaguéreu eixugat
ells, elles, vostèshagueren eixugat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver eixugat
tuvas (vares) haver eixugat
ell, ella, vostèva haver eixugat
nosaltresvam (vàrem) haver eixugat
vosaltresvau (vàreu) haver eixugat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver eixugat

Futur perfet

johauré eixugat
tuhauràs eixugat
ell, ella, vostèhaurà eixugat
nosaltreshaurem eixugat
vosaltreshaureu eixugat
ells, elles, vostèshauran eixugat

Subjunktiv

Präsens

joeixugui
tueixuguis
ell, ella, vostèeixugui
nosaltreseixuguem
vosaltreseixugueu
ells, elles, vostèseixuguin

Imperfekt

joeixugués
tueixuguessis
ell, ella, vostèeixugués
nosaltreseixuguéssim
vosaltreseixuguéssiu
ells, elles, vostèseixuguessin

Perfet

johagi eixugat
tuhagis eixugat
ell, ella, vostèhagi eixugat
nosaltreshàgim eixugat
vosaltreshàgiu eixugat
ells, elles, vostèshagin eixugat

Plusquamperfekt

johagués eixugat
tuhaguessis eixugat
ell, ella, vostèhagués eixugat
nosaltreshaguéssim eixugat
vosaltreshaguéssiu eixugat
ells, elles, vostèshaguessin eixugat

Konditionalis

Konditionalis

joeixugaria
tueixugaries
ell, ella, vostèeixugaria
nosaltreseixugaríem
vosaltreseixugaríeu
ells, elles, vostèseixugarien

Condicional perfet

johauria (haguera) eixugat
tuhauries (hagueres) eixugat
ell, ella, vostèhauria (haguera) eixugat
nosaltreshauríem (haguérem) eixugat
vosaltreshauríeu (haguéreu) eixugat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) eixugat

Imperativ

(tu)eixuga
(vostè)eixugui
(nosaltres)eixuguem
(vosaltres)eixugueu
(vostès)eixuguin

Übersetzungen

Englisch
to wipe
Spanisch
enjugar, secar
Französisch
essuyer, sécher
Italienisch
asciugare
Niederländisch
afdrogen, drogen
Portugiesisch
enxugar