Practicar aquest verb
Infinitiueixugar
Gerundieixugant
Participieixugat, eixugada, eixugats, eixugades

Mode indicatiu

Present

joeixugo
tueixugues
ell, ella, vostèeixuga
nosaltreseixuguem
vosaltreseixugueu
ells, elles, vostèseixuguen

Imperfet

joeixugava
tueixugaves
ell, ella, vostèeixugava
nosaltreseixugàvem
vosaltreseixugàveu
ells, elles, vostèseixugaven

Passat simple

joeixuguí
tueixugares
ell, ella, vostèeixugà
nosaltreseixugàrem
vosaltreseixugàreu
ells, elles, vostèseixugaren

Passat perifràstic

jovaig eixugar
tuvas (vares) eixugar
ell, ella, vostèva eixugar
nosaltresvam (vàrem) eixugar
vosaltresvau (vàreu) eixugar
ells, elles, vostèsvan (varen) eixugar

Futur

joeixugaré
tueixugaràs
ell, ella, vostèeixugarà
nosaltreseixugarem
vosaltreseixugareu
ells, elles, vostèseixugaran

Perfet

johe eixugat
tuhas eixugat
ell, ella, vostèha eixugat
nosaltreshem (havem) eixugat
vosaltresheu (haveu) eixugat
ells, elles, vostèshan eixugat

Plusquamperfet

johavia eixugat
tuhavies eixugat
ell, ella, vostèhavia eixugat
nosaltreshavíem eixugat
vosaltreshavíeu eixugat
ells, elles, vostèshavien eixugat

Passat anterior

johaguí eixugat
tuhagueres eixugat
ell, ella, vostèhagué eixugat
nosaltreshaguérem eixugat
vosaltreshaguéreu eixugat
ells, elles, vostèshagueren eixugat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver eixugat
tuvas (vares) haver eixugat
ell, ella, vostèva haver eixugat
nosaltresvam (vàrem) haver eixugat
vosaltresvau (vàreu) haver eixugat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver eixugat

Futur perfet

johauré eixugat
tuhauràs eixugat
ell, ella, vostèhaurà eixugat
nosaltreshaurem eixugat
vosaltreshaureu eixugat
ells, elles, vostèshauran eixugat

Mode subjuntiu

Present

joeixugui
tueixuguis
ell, ella, vostèeixugui
nosaltreseixuguem
vosaltreseixugueu
ells, elles, vostèseixuguin

Imperfet

joeixugués
tueixuguessis
ell, ella, vostèeixugués
nosaltreseixuguéssim
vosaltreseixuguéssiu
ells, elles, vostèseixuguessin

Perfet

johagi eixugat
tuhagis eixugat
ell, ella, vostèhagi eixugat
nosaltreshàgim eixugat
vosaltreshàgiu eixugat
ells, elles, vostèshagin eixugat

Plusquamperfet

johagués eixugat
tuhaguessis eixugat
ell, ella, vostèhagués eixugat
nosaltreshaguéssim eixugat
vosaltreshaguéssiu eixugat
ells, elles, vostèshaguessin eixugat

Mode condicional

Condicional

joeixugaria
tueixugaries
ell, ella, vostèeixugaria
nosaltreseixugaríem
vosaltreseixugaríeu
ells, elles, vostèseixugarien

Condicional perfet

johauria (haguera) eixugat
tuhauries (hagueres) eixugat
ell, ella, vostèhauria (haguera) eixugat
nosaltreshauríem (haguérem) eixugat
vosaltreshauríeu (haguéreu) eixugat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) eixugat

Mode imperatiu

(tu)eixuga
(vostè)eixugui
(nosaltres)eixuguem
(vosaltres)eixugueu
(vostès)eixuguin

Traduccions

anglès
to wipe
castellà
enjugar, secar
francès
essuyer, sécher
italià
asciugare
neerlandès
afdrogen, drogen
portuguès
enxugar