Pratiquer ce verbe
Infinitifeixugar
Participe présenteixugant
Participe passéeixugat, eixugada, eixugats, eixugades

Mode indicatif

Présent

joeixugo
tueixugues
ell, ella, vostèeixuga
nosaltreseixuguem
vosaltreseixugueu
ells, elles, vostèseixuguen

Imparfait

joeixugava
tueixugaves
ell, ella, vostèeixugava
nosaltreseixugàvem
vosaltreseixugàveu
ells, elles, vostèseixugaven

Passé simple

joeixuguí
tueixugares
ell, ella, vostèeixugà
nosaltreseixugàrem
vosaltreseixugàreu
ells, elles, vostèseixugaren

Passé périphrastique

jovaig eixugar
tuvas (vares) eixugar
ell, ella, vostèva eixugar
nosaltresvam (vàrem) eixugar
vosaltresvau (vàreu) eixugar
ells, elles, vostèsvan (varen) eixugar

Futur

joeixugaré
tueixugaràs
ell, ella, vostèeixugarà
nosaltreseixugarem
vosaltreseixugareu
ells, elles, vostèseixugaran

Passé composé

johe eixugat
tuhas eixugat
ell, ella, vostèha eixugat
nosaltreshem (havem) eixugat
vosaltresheu (haveu) eixugat
ells, elles, vostèshan eixugat

Plus-que-parfait

johavia eixugat
tuhavies eixugat
ell, ella, vostèhavia eixugat
nosaltreshavíem eixugat
vosaltreshavíeu eixugat
ells, elles, vostèshavien eixugat

Passé antérieur

johaguí eixugat
tuhagueres eixugat
ell, ella, vostèhagué eixugat
nosaltreshaguérem eixugat
vosaltreshaguéreu eixugat
ells, elles, vostèshagueren eixugat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver eixugat
tuvas (vares) haver eixugat
ell, ella, vostèva haver eixugat
nosaltresvam (vàrem) haver eixugat
vosaltresvau (vàreu) haver eixugat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver eixugat

Futur antérieur

johauré eixugat
tuhauràs eixugat
ell, ella, vostèhaurà eixugat
nosaltreshaurem eixugat
vosaltreshaureu eixugat
ells, elles, vostèshauran eixugat

Mode subjonctif

Présent

joeixugui
tueixuguis
ell, ella, vostèeixugui
nosaltreseixuguem
vosaltreseixugueu
ells, elles, vostèseixuguin

Imparfait

joeixugués
tueixuguessis
ell, ella, vostèeixugués
nosaltreseixuguéssim
vosaltreseixuguéssiu
ells, elles, vostèseixuguessin

Passé composé

johagi eixugat
tuhagis eixugat
ell, ella, vostèhagi eixugat
nosaltreshàgim eixugat
vosaltreshàgiu eixugat
ells, elles, vostèshagin eixugat

Plus-que-parfait

johagués eixugat
tuhaguessis eixugat
ell, ella, vostèhagués eixugat
nosaltreshaguéssim eixugat
vosaltreshaguéssiu eixugat
ells, elles, vostèshaguessin eixugat

Mode conditionnel

Conditionnel

joeixugaria
tueixugaries
ell, ella, vostèeixugaria
nosaltreseixugaríem
vosaltreseixugaríeu
ells, elles, vostèseixugarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) eixugat
tuhauries (hagueres) eixugat
ell, ella, vostèhauria (haguera) eixugat
nosaltreshauríem (haguérem) eixugat
vosaltreshauríeu (haguéreu) eixugat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) eixugat

Mode impératif

(tu)eixuga
(vostè)eixugui
(nosaltres)eixuguem
(vosaltres)eixugueu
(vostès)eixuguin

Traductions

anglais
to wipe
espagnol
enjugar, secar
français
essuyer, sécher
italien
asciugare
néerlandais
afdrogen, drogen
portugais
enxugar