Verb üben
Infinitivafeblir
Partizip Präsensafeblint
Partizip Perfektafeblit, afeblida, afeblits, afeblides

Indikativ

Präsens

joafebleixo
tuafebleixes
ell, ella, vostèafebleix
nosaltresafeblim
vosaltresafebliu
ells, elles, vostèsafebleixen

Imperfekt

joafeblia
tuafeblies
ell, ella, vostèafeblia
nosaltresafeblíem
vosaltresafeblíeu
ells, elles, vostèsafeblien

Passat simple

joafeblí
tuafeblires
ell, ella, vostèafeblí
nosaltresafeblírem
vosaltresafeblíreu
ells, elles, vostèsafebliren

Passat perifràstic

jovaig afeblir
tuvas (vares) afeblir
ell, ella, vostèva afeblir
nosaltresvam (vàrem) afeblir
vosaltresvau (vàreu) afeblir
ells, elles, vostèsvan (varen) afeblir

Futur

joafebliré
tuafebliràs
ell, ella, vostèafeblirà
nosaltresafeblirem
vosaltresafeblireu
ells, elles, vostèsafebliran

Perfet

johe afeblit
tuhas afeblit
ell, ella, vostèha afeblit
nosaltreshem (havem) afeblit
vosaltresheu (haveu) afeblit
ells, elles, vostèshan afeblit

Plusquamperfekt

johavia afeblit
tuhavies afeblit
ell, ella, vostèhavia afeblit
nosaltreshavíem afeblit
vosaltreshavíeu afeblit
ells, elles, vostèshavien afeblit

Passat anterior

johaguí afeblit
tuhagueres afeblit
ell, ella, vostèhagué afeblit
nosaltreshaguérem afeblit
vosaltreshaguéreu afeblit
ells, elles, vostèshagueren afeblit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver afeblit
tuvas (vares) haver afeblit
ell, ella, vostèva haver afeblit
nosaltresvam (vàrem) haver afeblit
vosaltresvau (vàreu) haver afeblit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver afeblit

Futur perfet

johauré afeblit
tuhauràs afeblit
ell, ella, vostèhaurà afeblit
nosaltreshaurem afeblit
vosaltreshaureu afeblit
ells, elles, vostèshauran afeblit

Subjunktiv

Präsens

joafebleixi
tuafebleixis
ell, ella, vostèafebleixi
nosaltresafeblim
vosaltresafebliu
ells, elles, vostèsafebleixin

Imperfekt

joafeblís
tuafeblissis
ell, ella, vostèafeblís
nosaltresafeblíssim
vosaltresafeblíssiu
ells, elles, vostèsafeblissin

Perfet

johagi afeblit
tuhagis afeblit
ell, ella, vostèhagi afeblit
nosaltreshàgim afeblit
vosaltreshàgiu afeblit
ells, elles, vostèshagin afeblit

Plusquamperfekt

johagués afeblit
tuhaguessis afeblit
ell, ella, vostèhagués afeblit
nosaltreshaguéssim afeblit
vosaltreshaguéssiu afeblit
ells, elles, vostèshaguessin afeblit

Konditionalis

Konditionalis

joafebliria
tuafebliries
ell, ella, vostèafebliria
nosaltresafebliríem
vosaltresafebliríeu
ells, elles, vostèsafeblirien

Condicional perfet

johauria (haguera) afeblit
tuhauries (hagueres) afeblit
ell, ella, vostèhauria (haguera) afeblit
nosaltreshauríem (haguérem) afeblit
vosaltreshauríeu (haguéreu) afeblit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) afeblit

Imperativ

(tu)afebleix
(vostè)afebleixi
(nosaltres)afeblim
(vosaltres)afebliu
(vostès)afebleixin

Übersetzungen

Deutsch
schwächen
Englisch
to debilitate, to weaken
Spanisch
debilitar
Französisch
affaiblir
Italienisch
debilitare, indebolire
Niederländisch
verzwakken
Portugiesisch
debilitar