Practicar aquest verb
Infinitiuafeblir
Gerundiafeblint
Participiafeblit, afeblida, afeblits, afeblides

Mode indicatiu

Present

joafebleixo
tuafebleixes
ell, ella, vostèafebleix
nosaltresafeblim
vosaltresafebliu
ells, elles, vostèsafebleixen

Imperfet

joafeblia
tuafeblies
ell, ella, vostèafeblia
nosaltresafeblíem
vosaltresafeblíeu
ells, elles, vostèsafeblien

Passat simple

joafeblí
tuafeblires
ell, ella, vostèafeblí
nosaltresafeblírem
vosaltresafeblíreu
ells, elles, vostèsafebliren

Passat perifràstic

jovaig afeblir
tuvas (vares) afeblir
ell, ella, vostèva afeblir
nosaltresvam (vàrem) afeblir
vosaltresvau (vàreu) afeblir
ells, elles, vostèsvan (varen) afeblir

Futur

joafebliré
tuafebliràs
ell, ella, vostèafeblirà
nosaltresafeblirem
vosaltresafeblireu
ells, elles, vostèsafebliran

Perfet

johe afeblit
tuhas afeblit
ell, ella, vostèha afeblit
nosaltreshem (havem) afeblit
vosaltresheu (haveu) afeblit
ells, elles, vostèshan afeblit

Plusquamperfet

johavia afeblit
tuhavies afeblit
ell, ella, vostèhavia afeblit
nosaltreshavíem afeblit
vosaltreshavíeu afeblit
ells, elles, vostèshavien afeblit

Passat anterior

johaguí afeblit
tuhagueres afeblit
ell, ella, vostèhagué afeblit
nosaltreshaguérem afeblit
vosaltreshaguéreu afeblit
ells, elles, vostèshagueren afeblit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver afeblit
tuvas (vares) haver afeblit
ell, ella, vostèva haver afeblit
nosaltresvam (vàrem) haver afeblit
vosaltresvau (vàreu) haver afeblit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver afeblit

Futur perfet

johauré afeblit
tuhauràs afeblit
ell, ella, vostèhaurà afeblit
nosaltreshaurem afeblit
vosaltreshaureu afeblit
ells, elles, vostèshauran afeblit

Mode subjuntiu

Present

joafebleixi
tuafebleixis
ell, ella, vostèafebleixi
nosaltresafeblim
vosaltresafebliu
ells, elles, vostèsafebleixin

Imperfet

joafeblís
tuafeblissis
ell, ella, vostèafeblís
nosaltresafeblíssim
vosaltresafeblíssiu
ells, elles, vostèsafeblissin

Perfet

johagi afeblit
tuhagis afeblit
ell, ella, vostèhagi afeblit
nosaltreshàgim afeblit
vosaltreshàgiu afeblit
ells, elles, vostèshagin afeblit

Plusquamperfet

johagués afeblit
tuhaguessis afeblit
ell, ella, vostèhagués afeblit
nosaltreshaguéssim afeblit
vosaltreshaguéssiu afeblit
ells, elles, vostèshaguessin afeblit

Mode condicional

Condicional

joafebliria
tuafebliries
ell, ella, vostèafebliria
nosaltresafebliríem
vosaltresafebliríeu
ells, elles, vostèsafeblirien

Condicional perfet

johauria (haguera) afeblit
tuhauries (hagueres) afeblit
ell, ella, vostèhauria (haguera) afeblit
nosaltreshauríem (haguérem) afeblit
vosaltreshauríeu (haguéreu) afeblit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) afeblit

Mode imperatiu

(tu)afebleix
(vostè)afebleixi
(nosaltres)afeblim
(vosaltres)afebliu
(vostès)afebleixin

Traduccions

alemany
schwächen
anglès
to debilitate, to weaken
castellà
debilitar
francès
affaiblir
italià
debilitare, indebolire
neerlandès
verzwakken
portuguès
debilitar