Verb üben
Infinitivtamisar
Partizip Präsenstamisant
Partizip Perfekttamisat, tamisada, tamisats, tamisades

Indikativ

Präsens

jotamiso
tutamises
ell, ella, vostètamisa
nosaltrestamisem
vosaltrestamiseu
ells, elles, vostèstamisen

Imperfekt

jotamisava
tutamisaves
ell, ella, vostètamisava
nosaltrestamisàvem
vosaltrestamisàveu
ells, elles, vostèstamisaven

Passat simple

jotamisí
tutamisares
ell, ella, vostètamisà
nosaltrestamisàrem
vosaltrestamisàreu
ells, elles, vostèstamisaren

Passat perifràstic

jovaig tamisar
tuvas (vares) tamisar
ell, ella, vostèva tamisar
nosaltresvam (vàrem) tamisar
vosaltresvau (vàreu) tamisar
ells, elles, vostèsvan (varen) tamisar

Futur

jotamisaré
tutamisaràs
ell, ella, vostètamisarà
nosaltrestamisarem
vosaltrestamisareu
ells, elles, vostèstamisaran

Perfet

johe tamisat
tuhas tamisat
ell, ella, vostèha tamisat
nosaltreshem (havem) tamisat
vosaltresheu (haveu) tamisat
ells, elles, vostèshan tamisat

Plusquamperfekt

johavia tamisat
tuhavies tamisat
ell, ella, vostèhavia tamisat
nosaltreshavíem tamisat
vosaltreshavíeu tamisat
ells, elles, vostèshavien tamisat

Passat anterior

johaguí tamisat
tuhagueres tamisat
ell, ella, vostèhagué tamisat
nosaltreshaguérem tamisat
vosaltreshaguéreu tamisat
ells, elles, vostèshagueren tamisat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver tamisat
tuvas (vares) haver tamisat
ell, ella, vostèva haver tamisat
nosaltresvam (vàrem) haver tamisat
vosaltresvau (vàreu) haver tamisat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver tamisat

Futur perfet

johauré tamisat
tuhauràs tamisat
ell, ella, vostèhaurà tamisat
nosaltreshaurem tamisat
vosaltreshaureu tamisat
ells, elles, vostèshauran tamisat

Subjunktiv

Präsens

jotamisi
tutamisis
ell, ella, vostètamisi
nosaltrestamisem
vosaltrestamiseu
ells, elles, vostèstamisin

Imperfekt

jotamisés
tutamisessis
ell, ella, vostètamisés
nosaltrestamiséssim
vosaltrestamiséssiu
ells, elles, vostèstamisessin

Perfet

johagi tamisat
tuhagis tamisat
ell, ella, vostèhagi tamisat
nosaltreshàgim tamisat
vosaltreshàgiu tamisat
ells, elles, vostèshagin tamisat

Plusquamperfekt

johagués tamisat
tuhaguessis tamisat
ell, ella, vostèhagués tamisat
nosaltreshaguéssim tamisat
vosaltreshaguéssiu tamisat
ells, elles, vostèshaguessin tamisat

Konditionalis

Konditionalis

jotamisaria
tutamisaries
ell, ella, vostètamisaria
nosaltrestamisaríem
vosaltrestamisaríeu
ells, elles, vostèstamisarien

Condicional perfet

johauria (haguera) tamisat
tuhauries (hagueres) tamisat
ell, ella, vostèhauria (haguera) tamisat
nosaltreshauríem (haguérem) tamisat
vosaltreshauríeu (haguéreu) tamisat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) tamisat

Imperativ

(tu)tamisa
(vostè)tamisi
(nosaltres)tamisem
(vosaltres)tamiseu
(vostès)tamisin

Übersetzungen

Deutsch
durchsieben, sieben
Englisch
to sieve
Spanisch
tamizar
Französisch
tamiser
Italienisch
setacciare
Niederländisch
scheiden, zeven
Portugiesisch
tamisar