Pratiquer ce verbe
Infinitiftamisar
Participe présenttamisant
Participe passétamisat, tamisada, tamisats, tamisades

Mode indicatif

Présent

jotamiso
tutamises
ell, ella, vostètamisa
nosaltrestamisem
vosaltrestamiseu
ells, elles, vostèstamisen

Imparfait

jotamisava
tutamisaves
ell, ella, vostètamisava
nosaltrestamisàvem
vosaltrestamisàveu
ells, elles, vostèstamisaven

Passé simple

jotamisí
tutamisares
ell, ella, vostètamisà
nosaltrestamisàrem
vosaltrestamisàreu
ells, elles, vostèstamisaren

Passé périphrastique

jovaig tamisar
tuvas (vares) tamisar
ell, ella, vostèva tamisar
nosaltresvam (vàrem) tamisar
vosaltresvau (vàreu) tamisar
ells, elles, vostèsvan (varen) tamisar

Futur

jotamisaré
tutamisaràs
ell, ella, vostètamisarà
nosaltrestamisarem
vosaltrestamisareu
ells, elles, vostèstamisaran

Passé composé

johe tamisat
tuhas tamisat
ell, ella, vostèha tamisat
nosaltreshem (havem) tamisat
vosaltresheu (haveu) tamisat
ells, elles, vostèshan tamisat

Plus-que-parfait

johavia tamisat
tuhavies tamisat
ell, ella, vostèhavia tamisat
nosaltreshavíem tamisat
vosaltreshavíeu tamisat
ells, elles, vostèshavien tamisat

Passé antérieur

johaguí tamisat
tuhagueres tamisat
ell, ella, vostèhagué tamisat
nosaltreshaguérem tamisat
vosaltreshaguéreu tamisat
ells, elles, vostèshagueren tamisat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver tamisat
tuvas (vares) haver tamisat
ell, ella, vostèva haver tamisat
nosaltresvam (vàrem) haver tamisat
vosaltresvau (vàreu) haver tamisat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver tamisat

Futur antérieur

johauré tamisat
tuhauràs tamisat
ell, ella, vostèhaurà tamisat
nosaltreshaurem tamisat
vosaltreshaureu tamisat
ells, elles, vostèshauran tamisat

Mode subjonctif

Présent

jotamisi
tutamisis
ell, ella, vostètamisi
nosaltrestamisem
vosaltrestamiseu
ells, elles, vostèstamisin

Imparfait

jotamisés
tutamisessis
ell, ella, vostètamisés
nosaltrestamiséssim
vosaltrestamiséssiu
ells, elles, vostèstamisessin

Passé composé

johagi tamisat
tuhagis tamisat
ell, ella, vostèhagi tamisat
nosaltreshàgim tamisat
vosaltreshàgiu tamisat
ells, elles, vostèshagin tamisat

Plus-que-parfait

johagués tamisat
tuhaguessis tamisat
ell, ella, vostèhagués tamisat
nosaltreshaguéssim tamisat
vosaltreshaguéssiu tamisat
ells, elles, vostèshaguessin tamisat

Mode conditionnel

Conditionnel

jotamisaria
tutamisaries
ell, ella, vostètamisaria
nosaltrestamisaríem
vosaltrestamisaríeu
ells, elles, vostèstamisarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) tamisat
tuhauries (hagueres) tamisat
ell, ella, vostèhauria (haguera) tamisat
nosaltreshauríem (haguérem) tamisat
vosaltreshauríeu (haguéreu) tamisat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) tamisat

Mode impératif

(tu)tamisa
(vostè)tamisi
(nosaltres)tamisem
(vosaltres)tamiseu
(vostès)tamisin

Traductions

allemand
durchsieben, sieben
anglais
to sieve
espagnol
tamizar
français
tamiser
italien
setacciare
néerlandais
scheiden, zeven
portugais
tamisar