Verb üben
Infinitivguarir
Partizip Präsensguarint
Partizip Perfektguarit, guarida, guarits, guarides

Indikativ

Präsens

joguareixo
tuguareixes
ell, ella, vostèguareix
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixen

Imperfekt

joguaria
tuguaries
ell, ella, vostèguaria
nosaltresguaríem
vosaltresguaríeu
ells, elles, vostèsguarien

Passat simple

joguarí
tuguarires
ell, ella, vostèguarí
nosaltresguarírem
vosaltresguaríreu
ells, elles, vostèsguariren

Passat perifràstic

jovaig guarir
tuvas (vares) guarir
ell, ella, vostèva guarir
nosaltresvam (vàrem) guarir
vosaltresvau (vàreu) guarir
ells, elles, vostèsvan (varen) guarir

Futur

joguariré
tuguariràs
ell, ella, vostèguarirà
nosaltresguarirem
vosaltresguarireu
ells, elles, vostèsguariran

Perfet

johe guarit
tuhas guarit
ell, ella, vostèha guarit
nosaltreshem (havem) guarit
vosaltresheu (haveu) guarit
ells, elles, vostèshan guarit

Plusquamperfekt

johavia guarit
tuhavies guarit
ell, ella, vostèhavia guarit
nosaltreshavíem guarit
vosaltreshavíeu guarit
ells, elles, vostèshavien guarit

Passat anterior

johaguí guarit
tuhagueres guarit
ell, ella, vostèhagué guarit
nosaltreshaguérem guarit
vosaltreshaguéreu guarit
ells, elles, vostèshagueren guarit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver guarit
tuvas (vares) haver guarit
ell, ella, vostèva haver guarit
nosaltresvam (vàrem) haver guarit
vosaltresvau (vàreu) haver guarit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver guarit

Futur perfet

johauré guarit
tuhauràs guarit
ell, ella, vostèhaurà guarit
nosaltreshaurem guarit
vosaltreshaureu guarit
ells, elles, vostèshauran guarit

Subjunktiv

Präsens

joguareixi
tuguareixis
ell, ella, vostèguareixi
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixin

Imperfekt

joguarís
tuguarissis
ell, ella, vostèguarís
nosaltresguaríssim
vosaltresguaríssiu
ells, elles, vostèsguarissin

Perfet

johagi guarit
tuhagis guarit
ell, ella, vostèhagi guarit
nosaltreshàgim guarit
vosaltreshàgiu guarit
ells, elles, vostèshagin guarit

Plusquamperfekt

johagués guarit
tuhaguessis guarit
ell, ella, vostèhagués guarit
nosaltreshaguéssim guarit
vosaltreshaguéssiu guarit
ells, elles, vostèshaguessin guarit

Konditionalis

Konditionalis

joguariria
tuguariries
ell, ella, vostèguariria
nosaltresguariríem
vosaltresguariríeu
ells, elles, vostèsguaririen

Condicional perfet

johauria (haguera) guarit
tuhauries (hagueres) guarit
ell, ella, vostèhauria (haguera) guarit
nosaltreshauríem (haguérem) guarit
vosaltreshauríeu (haguéreu) guarit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) guarit

Imperativ

(tu)guareix
(vostè)guareixi
(nosaltres)guarim
(vosaltres)guariu
(vostès)guareixin

Übersetzungen

Deutsch
heilen
Englisch
to cure
Spanisch
curar, sanar
Französisch
guérir
Italienisch
guarire, sanare
Niederländisch
genezen, helen
Portugiesisch
curar