Infinitivoguarir
Gerundioguarint
Participioguarit

Modo indicativo

Presente

joguareixo
tuguareixes
ell, ella, vostèguareix
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixen

Imperfect

joguaria
tuguaries
ell, ella, vostèguaria
nosaltresguaríem
vosaltresguaríeu
ells, elles, vostèsguarien

Pretérito perfecto simple

joguarí
tuguarires
ell, ella, vostèguarí
nosaltresguarírem
vosaltresguaríreu
ells, elles, vostèsguariren

Futuro

joguariré
tuguariràs
ell, ella, vostèguarirà
nosaltresguarirem
vosaltresguarireu
ells, elles, vostèsguariran

Modo subjuntivo

Presente

joguareixi
tuguareixis
ell, ella, vostèguareixi
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixin

Imperfect

joguarís
tuguarissis
ell, ella, vostèguarís
nosaltresguaríssim
vosaltresguaríssiu
ells, elles, vostèsguarissin

Modo condicional

joguariria
tuguariries
ell, ella, vostèguariria
nosaltresguariríem
vosaltresguariríeu
ells, elles, vostèsguaririen

Modo imperativo

(tu)guareix
(vostè)guareixi
(nosaltres)guarim
(vosaltres)guariu
(vostès)guareixin

Traducciones

alemán
heilen
inglés
to cure
español
curar; sanar
francés
guérir
italiano
guarire; sanare
neerlandés
genezen; helen
portugués
curar