Practicar este verbo
Infinitivoguarir
Gerundioguarint
Participioguarit, guarida, guarits, guarides

Modo indicativo

Presente

joguareixo
tuguareixes
ell, ella, vostèguareix
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixen

Imperfecto

joguaria
tuguaries
ell, ella, vostèguaria
nosaltresguaríem
vosaltresguaríeu
ells, elles, vostèsguarien

Pasado simple

joguarí
tuguarires
ell, ella, vostèguarí
nosaltresguarírem
vosaltresguaríreu
ells, elles, vostèsguariren

Pasado perifrástico

jovaig guarir
tuvas (vares) guarir
ell, ella, vostèva guarir
nosaltresvam (vàrem) guarir
vosaltresvau (vàreu) guarir
ells, elles, vostèsvan (varen) guarir

Futuro

joguariré
tuguariràs
ell, ella, vostèguarirà
nosaltresguarirem
vosaltresguarireu
ells, elles, vostèsguariran

Perfecto

johe guarit
tuhas guarit
ell, ella, vostèha guarit
nosaltreshem (havem) guarit
vosaltresheu (haveu) guarit
ells, elles, vostèshan guarit

Pluscuamperfecto

johavia guarit
tuhavies guarit
ell, ella, vostèhavia guarit
nosaltreshavíem guarit
vosaltreshavíeu guarit
ells, elles, vostèshavien guarit

Pasado anterior

johaguí guarit
tuhagueres guarit
ell, ella, vostèhagué guarit
nosaltreshaguérem guarit
vosaltreshaguéreu guarit
ells, elles, vostèshagueren guarit

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver guarit
tuvas (vares) haver guarit
ell, ella, vostèva haver guarit
nosaltresvam (vàrem) haver guarit
vosaltresvau (vàreu) haver guarit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver guarit

Futuro perfecto

johauré guarit
tuhauràs guarit
ell, ella, vostèhaurà guarit
nosaltreshaurem guarit
vosaltreshaureu guarit
ells, elles, vostèshauran guarit

Modo subjuntivo

Presente

joguareixi
tuguareixis
ell, ella, vostèguareixi
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixin

Imperfecto

joguarís
tuguarissis
ell, ella, vostèguarís
nosaltresguaríssim
vosaltresguaríssiu
ells, elles, vostèsguarissin

Perfecto

johagi guarit
tuhagis guarit
ell, ella, vostèhagi guarit
nosaltreshàgim guarit
vosaltreshàgiu guarit
ells, elles, vostèshagin guarit

Pluscuamperfecto

johagués guarit
tuhaguessis guarit
ell, ella, vostèhagués guarit
nosaltreshaguéssim guarit
vosaltreshaguéssiu guarit
ells, elles, vostèshaguessin guarit

Modo condicional

Condicional

joguariria
tuguariries
ell, ella, vostèguariria
nosaltresguariríem
vosaltresguariríeu
ells, elles, vostèsguaririen

Condicional perfecto

johauria (haguera) guarit
tuhauries (hagueres) guarit
ell, ella, vostèhauria (haguera) guarit
nosaltreshauríem (haguérem) guarit
vosaltreshauríeu (haguéreu) guarit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) guarit

Modo imperativo

(tu)guareix
(vostè)guareixi
(nosaltres)guarim
(vosaltres)guariu
(vostès)guareixin

Traducciones

alemán
heilen
inglés
to cure
español
curar, sanar
francés
guérir
italiano
guarire, sanare
neerlandés
genezen, helen
portugués
curar