Pratiquer ce verbe
Infinitifguarir
Participe présentguarint
Participe passéguarit, guarida, guarits, guarides

Mode indicatif

Présent

joguareixo
tuguareixes
ell, ella, vostèguareix
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixen

Imparfait

joguaria
tuguaries
ell, ella, vostèguaria
nosaltresguaríem
vosaltresguaríeu
ells, elles, vostèsguarien

Passé simple

joguarí
tuguarires
ell, ella, vostèguarí
nosaltresguarírem
vosaltresguaríreu
ells, elles, vostèsguariren

Passé périphrastique

jovaig guarir
tuvas (vares) guarir
ell, ella, vostèva guarir
nosaltresvam (vàrem) guarir
vosaltresvau (vàreu) guarir
ells, elles, vostèsvan (varen) guarir

Futur

joguariré
tuguariràs
ell, ella, vostèguarirà
nosaltresguarirem
vosaltresguarireu
ells, elles, vostèsguariran

Passé composé

johe guarit
tuhas guarit
ell, ella, vostèha guarit
nosaltreshem (havem) guarit
vosaltresheu (haveu) guarit
ells, elles, vostèshan guarit

Plus-que-parfait

johavia guarit
tuhavies guarit
ell, ella, vostèhavia guarit
nosaltreshavíem guarit
vosaltreshavíeu guarit
ells, elles, vostèshavien guarit

Passé antérieur

johaguí guarit
tuhagueres guarit
ell, ella, vostèhagué guarit
nosaltreshaguérem guarit
vosaltreshaguéreu guarit
ells, elles, vostèshagueren guarit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver guarit
tuvas (vares) haver guarit
ell, ella, vostèva haver guarit
nosaltresvam (vàrem) haver guarit
vosaltresvau (vàreu) haver guarit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver guarit

Futur antérieur

johauré guarit
tuhauràs guarit
ell, ella, vostèhaurà guarit
nosaltreshaurem guarit
vosaltreshaureu guarit
ells, elles, vostèshauran guarit

Mode subjonctif

Présent

joguareixi
tuguareixis
ell, ella, vostèguareixi
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixin

Imparfait

joguarís
tuguarissis
ell, ella, vostèguarís
nosaltresguaríssim
vosaltresguaríssiu
ells, elles, vostèsguarissin

Passé composé

johagi guarit
tuhagis guarit
ell, ella, vostèhagi guarit
nosaltreshàgim guarit
vosaltreshàgiu guarit
ells, elles, vostèshagin guarit

Plus-que-parfait

johagués guarit
tuhaguessis guarit
ell, ella, vostèhagués guarit
nosaltreshaguéssim guarit
vosaltreshaguéssiu guarit
ells, elles, vostèshaguessin guarit

Mode conditionnel

Conditionnel

joguariria
tuguariries
ell, ella, vostèguariria
nosaltresguariríem
vosaltresguariríeu
ells, elles, vostèsguaririen

Conditionnel passé

johauria (haguera) guarit
tuhauries (hagueres) guarit
ell, ella, vostèhauria (haguera) guarit
nosaltreshauríem (haguérem) guarit
vosaltreshauríeu (haguéreu) guarit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) guarit

Mode impératif

(tu)guareix
(vostè)guareixi
(nosaltres)guarim
(vosaltres)guariu
(vostès)guareixin

Traductions

allemand
heilen
anglais
to cure
espagnol
curar, sanar
français
guérir
italien
guarire, sanare
néerlandais
genezen, helen
portugais
curar