Infinitiu guarir
Gerundi guarint
Participi guarit

Mode indicatiu

Present

joguareixo
tuguareixes
ell, ella, vostèguareix
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixen

Imperfet

joguaria
tuguaries
ell, ella, vostèguaria
nosaltresguaríem
vosaltresguaríeu
ells, elles, vostèsguarien

Passat simple

joguarí
tuguarires
ell, ella, vostèguarí
nosaltresguarírem
vosaltresguaríreu
ells, elles, vostèsguariren

Futur

joguariré
tuguariràs
ell, ella, vostèguarirà
nosaltresguarirem
vosaltresguarireu
ells, elles, vostèsguariran

Mode subjuntiu

Present

joguareixi
tuguareixis
ell, ella, vostèguareixi
nosaltresguarim
vosaltresguariu
ells, elles, vostèsguareixin

Imperfet

joguarís
tuguarissis
ell, ella, vostèguarís
nosaltresguaríssim
vosaltresguaríssiu
ells, elles, vostèsguarissin

Mode condicional

joguariria
tuguariries
ell, ella, vostèguariria
nosaltresguariríem
vosaltresguariríeu
ells, elles, vostèsguaririen

Mode imperatiu

(tu)guareix
(vostè)guareixi
(nosaltres)guarim
(vosaltres)guariu
(vostès)guareixin

Traduccions

alemany
heilen
anglès
to cure
castellà
curar; sanar
francès
guérir
italià
guarire; sanare
neerlandès
genezen; helen
portuguès
curar