Verb üben
Infinitivvariar
Partizip Präsensvariant
Partizip Perfektvariat, variada, variats, variades

Indikativ

Präsens

jovario
tuvaries
ell, ella, vostèvaria
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvarien

Imperfekt

jovariava
tuvariaves
ell, ella, vostèvariava
nosaltresvariàvem
vosaltresvariàveu
ells, elles, vostèsvariaven

Passat simple

jovarií
tuvariares
ell, ella, vostèvarià
nosaltresvariàrem
vosaltresvariàreu
ells, elles, vostèsvariaren

Passat perifràstic

jovaig variar
tuvas (vares) variar
ell, ella, vostèva variar
nosaltresvam (vàrem) variar
vosaltresvau (vàreu) variar
ells, elles, vostèsvan (varen) variar

Futur

jovariaré
tuvariaràs
ell, ella, vostèvariarà
nosaltresvariarem
vosaltresvariareu
ells, elles, vostèsvariaran

Perfet

johe variat
tuhas variat
ell, ella, vostèha variat
nosaltreshem (havem) variat
vosaltresheu (haveu) variat
ells, elles, vostèshan variat

Plusquamperfekt

johavia variat
tuhavies variat
ell, ella, vostèhavia variat
nosaltreshavíem variat
vosaltreshavíeu variat
ells, elles, vostèshavien variat

Passat anterior

johaguí variat
tuhagueres variat
ell, ella, vostèhagué variat
nosaltreshaguérem variat
vosaltreshaguéreu variat
ells, elles, vostèshagueren variat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver variat
tuvas (vares) haver variat
ell, ella, vostèva haver variat
nosaltresvam (vàrem) haver variat
vosaltresvau (vàreu) haver variat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver variat

Futur perfet

johauré variat
tuhauràs variat
ell, ella, vostèhaurà variat
nosaltreshaurem variat
vosaltreshaureu variat
ells, elles, vostèshauran variat

Subjunktiv

Präsens

jovariï
tuvariïs
ell, ella, vostèvariï
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvariïn

Imperfekt

jovariés
tuvariessis
ell, ella, vostèvariés
nosaltresvariéssim
vosaltresvariéssiu
ells, elles, vostèsvariessin

Perfet

johagi variat
tuhagis variat
ell, ella, vostèhagi variat
nosaltreshàgim variat
vosaltreshàgiu variat
ells, elles, vostèshagin variat

Plusquamperfekt

johagués variat
tuhaguessis variat
ell, ella, vostèhagués variat
nosaltreshaguéssim variat
vosaltreshaguéssiu variat
ells, elles, vostèshaguessin variat

Konditionalis

Konditionalis

jovariaria
tuvariaries
ell, ella, vostèvariaria
nosaltresvariaríem
vosaltresvariaríeu
ells, elles, vostèsvariarien

Condicional perfet

johauria (haguera) variat
tuhauries (hagueres) variat
ell, ella, vostèhauria (haguera) variat
nosaltreshauríem (haguérem) variat
vosaltreshauríeu (haguéreu) variat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) variat

Imperativ

(tu)varia
(vostè)variï
(nosaltres)variem
(vosaltres)varieu
(vostès)variïn

Übersetzungen

Deutsch
abweichen, variieren
Englisch
to vary
Spanisch
variar
Französisch
varier
Italienisch
variare
Niederländisch
afwijken, variëren
Portugiesisch
variar