Pratiquer ce verbe
Infinitifvariar
Participe présentvariant
Participe passévariat, variada, variats, variades

Mode indicatif

Présent

jovario
tuvaries
ell, ella, vostèvaria
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvarien

Imparfait

jovariava
tuvariaves
ell, ella, vostèvariava
nosaltresvariàvem
vosaltresvariàveu
ells, elles, vostèsvariaven

Passé simple

jovarií
tuvariares
ell, ella, vostèvarià
nosaltresvariàrem
vosaltresvariàreu
ells, elles, vostèsvariaren

Passé périphrastique

jovaig variar
tuvas (vares) variar
ell, ella, vostèva variar
nosaltresvam (vàrem) variar
vosaltresvau (vàreu) variar
ells, elles, vostèsvan (varen) variar

Futur

jovariaré
tuvariaràs
ell, ella, vostèvariarà
nosaltresvariarem
vosaltresvariareu
ells, elles, vostèsvariaran

Passé composé

johe variat
tuhas variat
ell, ella, vostèha variat
nosaltreshem (havem) variat
vosaltresheu (haveu) variat
ells, elles, vostèshan variat

Plus-que-parfait

johavia variat
tuhavies variat
ell, ella, vostèhavia variat
nosaltreshavíem variat
vosaltreshavíeu variat
ells, elles, vostèshavien variat

Passé antérieur

johaguí variat
tuhagueres variat
ell, ella, vostèhagué variat
nosaltreshaguérem variat
vosaltreshaguéreu variat
ells, elles, vostèshagueren variat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver variat
tuvas (vares) haver variat
ell, ella, vostèva haver variat
nosaltresvam (vàrem) haver variat
vosaltresvau (vàreu) haver variat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver variat

Futur antérieur

johauré variat
tuhauràs variat
ell, ella, vostèhaurà variat
nosaltreshaurem variat
vosaltreshaureu variat
ells, elles, vostèshauran variat

Mode subjonctif

Présent

jovariï
tuvariïs
ell, ella, vostèvariï
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvariïn

Imparfait

jovariés
tuvariessis
ell, ella, vostèvariés
nosaltresvariéssim
vosaltresvariéssiu
ells, elles, vostèsvariessin

Passé composé

johagi variat
tuhagis variat
ell, ella, vostèhagi variat
nosaltreshàgim variat
vosaltreshàgiu variat
ells, elles, vostèshagin variat

Plus-que-parfait

johagués variat
tuhaguessis variat
ell, ella, vostèhagués variat
nosaltreshaguéssim variat
vosaltreshaguéssiu variat
ells, elles, vostèshaguessin variat

Mode conditionnel

Conditionnel

jovariaria
tuvariaries
ell, ella, vostèvariaria
nosaltresvariaríem
vosaltresvariaríeu
ells, elles, vostèsvariarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) variat
tuhauries (hagueres) variat
ell, ella, vostèhauria (haguera) variat
nosaltreshauríem (haguérem) variat
vosaltreshauríeu (haguéreu) variat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) variat

Mode impératif

(tu)varia
(vostè)variï
(nosaltres)variem
(vosaltres)varieu
(vostès)variïn

Traductions

allemand
abweichen, variieren
anglais
to vary
espagnol
variar
français
varier
italien
variare
néerlandais
afwijken, variëren
portugais
variar