Infinitivovariar
Gerundiovariant
Participiovariat

Modo indicativo

Presente

jovario
tuvaries
ell, ella, vostèvaria
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvarien

Imperfect

jovariava
tuvariaves
ell, ella, vostèvariava
nosaltresvariàvem
vosaltresvariàveu
ells, elles, vostèsvariaven

Pretérito perfecto simple

jovarií
tuvariares
ell, ella, vostèvarià
nosaltresvariàrem
vosaltresvariàreu
ells, elles, vostèsvariaren

Futuro

jovariaré
tuvariaràs
ell, ella, vostèvariarà
nosaltresvariarem
vosaltresvariareu
ells, elles, vostèsvariaran

Modo subjuntivo

Presente

jovariï
tuvariïs
ell, ella, vostèvariï
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvariïn

Imperfect

jovariés
tuvariessis
ell, ella, vostèvariés
nosaltresvariéssim
vosaltresvariéssiu
ells, elles, vostèsvariessin

Modo condicional

jovariaria
tuvariaries
ell, ella, vostèvariaria
nosaltresvariaríem
vosaltresvariaríeu
ells, elles, vostèsvariarien

Modo imperativo

(tu)varia
(vostè)variï
(nosaltres)variem
(vosaltres)varieu
(vostès)variïn

Traducciones

alemán
abweichen; variieren
inglés
to vary
español
variar
francés
varier
italiano
variare
neerlandés
afwijken; variëren
portugués
variar