Practicar este verbo
Infinitivovariar
Gerundiovariant
Participiovariat, variada, variats, variades

Modo indicativo

Presente

jovario
tuvaries
ell, ella, vostèvaria
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvarien

Imperfecto

jovariava
tuvariaves
ell, ella, vostèvariava
nosaltresvariàvem
vosaltresvariàveu
ells, elles, vostèsvariaven

Pasado simple

jovarií
tuvariares
ell, ella, vostèvarià
nosaltresvariàrem
vosaltresvariàreu
ells, elles, vostèsvariaren

Pasado perifrástico

jovaig variar
tuvas (vares) variar
ell, ella, vostèva variar
nosaltresvam (vàrem) variar
vosaltresvau (vàreu) variar
ells, elles, vostèsvan (varen) variar

Futuro

jovariaré
tuvariaràs
ell, ella, vostèvariarà
nosaltresvariarem
vosaltresvariareu
ells, elles, vostèsvariaran

Perfecto

johe variat
tuhas variat
ell, ella, vostèha variat
nosaltreshem (havem) variat
vosaltresheu (haveu) variat
ells, elles, vostèshan variat

Pluscuamperfecto

johavia variat
tuhavies variat
ell, ella, vostèhavia variat
nosaltreshavíem variat
vosaltreshavíeu variat
ells, elles, vostèshavien variat

Pasado anterior

johaguí variat
tuhagueres variat
ell, ella, vostèhagué variat
nosaltreshaguérem variat
vosaltreshaguéreu variat
ells, elles, vostèshagueren variat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver variat
tuvas (vares) haver variat
ell, ella, vostèva haver variat
nosaltresvam (vàrem) haver variat
vosaltresvau (vàreu) haver variat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver variat

Futuro perfecto

johauré variat
tuhauràs variat
ell, ella, vostèhaurà variat
nosaltreshaurem variat
vosaltreshaureu variat
ells, elles, vostèshauran variat

Modo subjuntivo

Presente

jovariï
tuvariïs
ell, ella, vostèvariï
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvariïn

Imperfecto

jovariés
tuvariessis
ell, ella, vostèvariés
nosaltresvariéssim
vosaltresvariéssiu
ells, elles, vostèsvariessin

Perfecto

johagi variat
tuhagis variat
ell, ella, vostèhagi variat
nosaltreshàgim variat
vosaltreshàgiu variat
ells, elles, vostèshagin variat

Pluscuamperfecto

johagués variat
tuhaguessis variat
ell, ella, vostèhagués variat
nosaltreshaguéssim variat
vosaltreshaguéssiu variat
ells, elles, vostèshaguessin variat

Modo condicional

Condicional

jovariaria
tuvariaries
ell, ella, vostèvariaria
nosaltresvariaríem
vosaltresvariaríeu
ells, elles, vostèsvariarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) variat
tuhauries (hagueres) variat
ell, ella, vostèhauria (haguera) variat
nosaltreshauríem (haguérem) variat
vosaltreshauríeu (haguéreu) variat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) variat

Modo imperativo

(tu)varia
(vostè)variï
(nosaltres)variem
(vosaltres)varieu
(vostès)variïn

Traducciones

alemán
abweichen, variieren
inglés
to vary
español
variar
francés
varier
italiano
variare
neerlandés
afwijken, variëren
portugués
variar