Infinitiu variar
Gerundi variant
Participi variat

Mode indicatiu

Present

jovario
tuvaries
ell, ella, vostèvaria
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvarien

Imperfet

jovariava
tuvariaves
ell, ella, vostèvariava
nosaltresvariàvem
vosaltresvariàveu
ells, elles, vostèsvariaven

Passat simple

jovarií
tuvariares
ell, ella, vostèvarià
nosaltresvariàrem
vosaltresvariàreu
ells, elles, vostèsvariaren

Futur

jovariaré
tuvariaràs
ell, ella, vostèvariarà
nosaltresvariarem
vosaltresvariareu
ells, elles, vostèsvariaran

Mode subjuntiu

Present

jovariï
tuvariïs
ell, ella, vostèvariï
nosaltresvariem
vosaltresvarieu
ells, elles, vostèsvariïn

Imperfet

jovariés
tuvariessis
ell, ella, vostèvariés
nosaltresvariéssim
vosaltresvariéssiu
ells, elles, vostèsvariessin

Mode condicional

jovariaria
tuvariaries
ell, ella, vostèvariaria
nosaltresvariaríem
vosaltresvariaríeu
ells, elles, vostèsvariarien

Mode imperatiu

(tu)varia
(vostè)variï
(nosaltres)variem
(vosaltres)varieu
(vostès)variïn

Traduccions

alemany
abweichen; variieren
anglès
to vary
castellà
variar
francès
varier
italià
variare
neerlandès
afwijken; variëren
portuguès
variar