Verb üben
Infinitivteixir
Partizip Präsensteixint
Partizip Perfektteixit, teixida, teixits, teixides

Indikativ

Präsens

joteixeixo
tuteixeixes
ell, ella, vostèteixeix
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixen

Imperfekt

joteixia
tuteixies
ell, ella, vostèteixia
nosaltresteixíem
vosaltresteixíeu
ells, elles, vostèsteixien

Passat simple

joteixí
tuteixires
ell, ella, vostèteixí
nosaltresteixírem
vosaltresteixíreu
ells, elles, vostèsteixiren

Passat perifràstic

jovaig teixir
tuvas (vares) teixir
ell, ella, vostèva teixir
nosaltresvam (vàrem) teixir
vosaltresvau (vàreu) teixir
ells, elles, vostèsvan (varen) teixir

Futur

joteixiré
tuteixiràs
ell, ella, vostèteixirà
nosaltresteixirem
vosaltresteixireu
ells, elles, vostèsteixiran

Perfet

johe teixit
tuhas teixit
ell, ella, vostèha teixit
nosaltreshem (havem) teixit
vosaltresheu (haveu) teixit
ells, elles, vostèshan teixit

Plusquamperfekt

johavia teixit
tuhavies teixit
ell, ella, vostèhavia teixit
nosaltreshavíem teixit
vosaltreshavíeu teixit
ells, elles, vostèshavien teixit

Passat anterior

johaguí teixit
tuhagueres teixit
ell, ella, vostèhagué teixit
nosaltreshaguérem teixit
vosaltreshaguéreu teixit
ells, elles, vostèshagueren teixit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver teixit
tuvas (vares) haver teixit
ell, ella, vostèva haver teixit
nosaltresvam (vàrem) haver teixit
vosaltresvau (vàreu) haver teixit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver teixit

Futur perfet

johauré teixit
tuhauràs teixit
ell, ella, vostèhaurà teixit
nosaltreshaurem teixit
vosaltreshaureu teixit
ells, elles, vostèshauran teixit

Subjunktiv

Präsens

joteixeixi
tuteixeixis
ell, ella, vostèteixeixi
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixin

Imperfekt

joteixís
tuteixissis
ell, ella, vostèteixís
nosaltresteixíssim
vosaltresteixíssiu
ells, elles, vostèsteixissin

Perfet

johagi teixit
tuhagis teixit
ell, ella, vostèhagi teixit
nosaltreshàgim teixit
vosaltreshàgiu teixit
ells, elles, vostèshagin teixit

Plusquamperfekt

johagués teixit
tuhaguessis teixit
ell, ella, vostèhagués teixit
nosaltreshaguéssim teixit
vosaltreshaguéssiu teixit
ells, elles, vostèshaguessin teixit

Konditionalis

Konditionalis

joteixiria
tuteixiries
ell, ella, vostèteixiria
nosaltresteixiríem
vosaltresteixiríeu
ells, elles, vostèsteixirien

Condicional perfet

johauria (haguera) teixit
tuhauries (hagueres) teixit
ell, ella, vostèhauria (haguera) teixit
nosaltreshauríem (haguérem) teixit
vosaltreshauríeu (haguéreu) teixit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) teixit

Imperativ

(tu)teixeix
(vostè)teixeixi
(nosaltres)teixim
(vosaltres)teixiu
(vostès)teixeixin

Übersetzungen

Deutsch
flechten, weben
Englisch
to twine, to waeve
Spanisch
tejer
Französisch
tisser, tricoter
Italienisch
tessere
Niederländisch
breien, vlechten, weven
Portugiesisch
tecer