Infinitiu teixir
Gerundi teixint
Participi teixit

Mode indicatiu

Present

joteixeixo
tuteixeixes
ell, ella, vostèteixeix
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixen

Imperfet

joteixia
tuteixies
ell, ella, vostèteixia
nosaltresteixíem
vosaltresteixíeu
ells, elles, vostèsteixien

Passat simple

joteixí
tuteixires
ell, ella, vostèteixí
nosaltresteixírem
vosaltresteixíreu
ells, elles, vostèsteixiren

Futur

joteixiré
tuteixiràs
ell, ella, vostèteixirà
nosaltresteixirem
vosaltresteixireu
ells, elles, vostèsteixiran

Mode subjuntiu

Present

joteixeixi
tuteixeixis
ell, ella, vostèteixeixi
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixin

Imperfet

joteixís
tuteixissis
ell, ella, vostèteixís
nosaltresteixíssim
vosaltresteixíssiu
ells, elles, vostèsteixissin

Mode condicional

joteixiria
tuteixiries
ell, ella, vostèteixiria
nosaltresteixiríem
vosaltresteixiríeu
ells, elles, vostèsteixirien

Mode imperatiu

(tu)teixeix
(vostè)teixeixi
(nosaltres)teixim
(vosaltres)teixiu
(vostès)teixeixin

Traduccions

anglès
to twine; to waeve
castellà
tejer
francès
tisser; tricoter
italià
tessere
neerlandès
breien; vlechten; weven
portuguès
tecer