Practicar aquest verb
Infinitiuteixir
Gerunditeixint
Participiteixit, teixida, teixits, teixides

Mode indicatiu

Present

joteixeixo
tuteixeixes
ell, ella, vostèteixeix
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixen

Imperfet

joteixia
tuteixies
ell, ella, vostèteixia
nosaltresteixíem
vosaltresteixíeu
ells, elles, vostèsteixien

Passat simple

joteixí
tuteixires
ell, ella, vostèteixí
nosaltresteixírem
vosaltresteixíreu
ells, elles, vostèsteixiren

Passat perifràstic

jovaig teixir
tuvas (vares) teixir
ell, ella, vostèva teixir
nosaltresvam (vàrem) teixir
vosaltresvau (vàreu) teixir
ells, elles, vostèsvan (varen) teixir

Futur

joteixiré
tuteixiràs
ell, ella, vostèteixirà
nosaltresteixirem
vosaltresteixireu
ells, elles, vostèsteixiran

Perfet

johe teixit
tuhas teixit
ell, ella, vostèha teixit
nosaltreshem (havem) teixit
vosaltresheu (haveu) teixit
ells, elles, vostèshan teixit

Plusquamperfet

johavia teixit
tuhavies teixit
ell, ella, vostèhavia teixit
nosaltreshavíem teixit
vosaltreshavíeu teixit
ells, elles, vostèshavien teixit

Passat anterior

johaguí teixit
tuhagueres teixit
ell, ella, vostèhagué teixit
nosaltreshaguérem teixit
vosaltreshaguéreu teixit
ells, elles, vostèshagueren teixit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver teixit
tuvas (vares) haver teixit
ell, ella, vostèva haver teixit
nosaltresvam (vàrem) haver teixit
vosaltresvau (vàreu) haver teixit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver teixit

Futur perfet

johauré teixit
tuhauràs teixit
ell, ella, vostèhaurà teixit
nosaltreshaurem teixit
vosaltreshaureu teixit
ells, elles, vostèshauran teixit

Mode subjuntiu

Present

joteixeixi
tuteixeixis
ell, ella, vostèteixeixi
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixin

Imperfet

joteixís
tuteixissis
ell, ella, vostèteixís
nosaltresteixíssim
vosaltresteixíssiu
ells, elles, vostèsteixissin

Perfet

johagi teixit
tuhagis teixit
ell, ella, vostèhagi teixit
nosaltreshàgim teixit
vosaltreshàgiu teixit
ells, elles, vostèshagin teixit

Plusquamperfet

johagués teixit
tuhaguessis teixit
ell, ella, vostèhagués teixit
nosaltreshaguéssim teixit
vosaltreshaguéssiu teixit
ells, elles, vostèshaguessin teixit

Mode condicional

Condicional

joteixiria
tuteixiries
ell, ella, vostèteixiria
nosaltresteixiríem
vosaltresteixiríeu
ells, elles, vostèsteixirien

Condicional perfet

johauria (haguera) teixit
tuhauries (hagueres) teixit
ell, ella, vostèhauria (haguera) teixit
nosaltreshauríem (haguérem) teixit
vosaltreshauríeu (haguéreu) teixit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) teixit

Mode imperatiu

(tu)teixeix
(vostè)teixeixi
(nosaltres)teixim
(vosaltres)teixiu
(vostès)teixeixin

Traduccions

alemany
flechten, weben
anglès
to twine, to waeve
castellà
tejer
francès
tisser, tricoter
italià
tessere
neerlandès
breien, vlechten, weven
portuguès
tecer