Infinitifteixir
Participe présentteixint
Participe passéteixit

Mode indicatif

Présent

joteixeixo
tuteixeixes
ell, ella, vostèteixeix
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixen

Imparfait

joteixia
tuteixies
ell, ella, vostèteixia
nosaltresteixíem
vosaltresteixíeu
ells, elles, vostèsteixien

Passé simple

joteixí
tuteixires
ell, ella, vostèteixí
nosaltresteixírem
vosaltresteixíreu
ells, elles, vostèsteixiren

Futur

joteixiré
tuteixiràs
ell, ella, vostèteixirà
nosaltresteixirem
vosaltresteixireu
ells, elles, vostèsteixiran

Mode subjonctif

Présent

joteixeixi
tuteixeixis
ell, ella, vostèteixeixi
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixin

Imparfait

joteixís
tuteixissis
ell, ella, vostèteixís
nosaltresteixíssim
vosaltresteixíssiu
ells, elles, vostèsteixissin

Mode conditionnel

joteixiria
tuteixiries
ell, ella, vostèteixiria
nosaltresteixiríem
vosaltresteixiríeu
ells, elles, vostèsteixirien

Mode impératif

(tu)teixeix
(vostè)teixeixi
(nosaltres)teixim
(vosaltres)teixiu
(vostès)teixeixin

Traductions

allemand
flechten; weben
anglais
to twine; to waeve
espagnol
tejer
français
tisser; tricoter
italiain
tessere
néerlandais
breien; vlechten; weven
portugais
tecer