Practicar este verbo
Infinitivoteixir
Gerundioteixint
Participioteixit, teixida, teixits, teixides

Modo indicativo

Presente

joteixeixo
tuteixeixes
ell, ella, vostèteixeix
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixen

Imperfecto

joteixia
tuteixies
ell, ella, vostèteixia
nosaltresteixíem
vosaltresteixíeu
ells, elles, vostèsteixien

Pasado simple

joteixí
tuteixires
ell, ella, vostèteixí
nosaltresteixírem
vosaltresteixíreu
ells, elles, vostèsteixiren

Pasado perifrástico

jovaig teixir
tuvas (vares) teixir
ell, ella, vostèva teixir
nosaltresvam (vàrem) teixir
vosaltresvau (vàreu) teixir
ells, elles, vostèsvan (varen) teixir

Futuro

joteixiré
tuteixiràs
ell, ella, vostèteixirà
nosaltresteixirem
vosaltresteixireu
ells, elles, vostèsteixiran

Perfecto

johe teixit
tuhas teixit
ell, ella, vostèha teixit
nosaltreshem (havem) teixit
vosaltresheu (haveu) teixit
ells, elles, vostèshan teixit

Pluscuamperfecto

johavia teixit
tuhavies teixit
ell, ella, vostèhavia teixit
nosaltreshavíem teixit
vosaltreshavíeu teixit
ells, elles, vostèshavien teixit

Pasado anterior

johaguí teixit
tuhagueres teixit
ell, ella, vostèhagué teixit
nosaltreshaguérem teixit
vosaltreshaguéreu teixit
ells, elles, vostèshagueren teixit

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver teixit
tuvas (vares) haver teixit
ell, ella, vostèva haver teixit
nosaltresvam (vàrem) haver teixit
vosaltresvau (vàreu) haver teixit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver teixit

Futuro perfecto

johauré teixit
tuhauràs teixit
ell, ella, vostèhaurà teixit
nosaltreshaurem teixit
vosaltreshaureu teixit
ells, elles, vostèshauran teixit

Modo subjuntivo

Presente

joteixeixi
tuteixeixis
ell, ella, vostèteixeixi
nosaltresteixim
vosaltresteixiu
ells, elles, vostèsteixeixin

Imperfecto

joteixís
tuteixissis
ell, ella, vostèteixís
nosaltresteixíssim
vosaltresteixíssiu
ells, elles, vostèsteixissin

Perfecto

johagi teixit
tuhagis teixit
ell, ella, vostèhagi teixit
nosaltreshàgim teixit
vosaltreshàgiu teixit
ells, elles, vostèshagin teixit

Pluscuamperfecto

johagués teixit
tuhaguessis teixit
ell, ella, vostèhagués teixit
nosaltreshaguéssim teixit
vosaltreshaguéssiu teixit
ells, elles, vostèshaguessin teixit

Modo condicional

Condicional

joteixiria
tuteixiries
ell, ella, vostèteixiria
nosaltresteixiríem
vosaltresteixiríeu
ells, elles, vostèsteixirien

Condicional perfecto

johauria (haguera) teixit
tuhauries (hagueres) teixit
ell, ella, vostèhauria (haguera) teixit
nosaltreshauríem (haguérem) teixit
vosaltreshauríeu (haguéreu) teixit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) teixit

Modo imperativo

(tu)teixeix
(vostè)teixeixi
(nosaltres)teixim
(vosaltres)teixiu
(vostès)teixeixin

Traducciones

alemán
flechten, weben
inglés
to twine, to waeve
español
tejer
francés
tisser, tricoter
italiano
tessere
neerlandés
breien, vlechten, weven
portugués
tecer