Practicar este verbo
Infinitivogirar
Gerundiogirant
Participiogirat, girada, girats, girades

Modo indicativo

Presente

jogiro
tugires
ell, ella, vostègira
nosaltresgirem
vosaltresgireu
ells, elles, vostèsgiren

Imperfecto

jogirava
tugiraves
ell, ella, vostègirava
nosaltresgiràvem
vosaltresgiràveu
ells, elles, vostèsgiraven

Pasado simple

jogirí
tugirares
ell, ella, vostègirà
nosaltresgiràrem
vosaltresgiràreu
ells, elles, vostèsgiraren

Pasado perifrástico

jovaig girar
tuvas (vares) girar
ell, ella, vostèva girar
nosaltresvam (vàrem) girar
vosaltresvau (vàreu) girar
ells, elles, vostèsvan (varen) girar

Futuro

jogiraré
tugiraràs
ell, ella, vostègirarà
nosaltresgirarem
vosaltresgirareu
ells, elles, vostèsgiraran

Perfecto

johe girat
tuhas girat
ell, ella, vostèha girat
nosaltreshem (havem) girat
vosaltresheu (haveu) girat
ells, elles, vostèshan girat

Pluscuamperfecto

johavia girat
tuhavies girat
ell, ella, vostèhavia girat
nosaltreshavíem girat
vosaltreshavíeu girat
ells, elles, vostèshavien girat

Pasado anterior

johaguí girat
tuhagueres girat
ell, ella, vostèhagué girat
nosaltreshaguérem girat
vosaltreshaguéreu girat
ells, elles, vostèshagueren girat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver girat
tuvas (vares) haver girat
ell, ella, vostèva haver girat
nosaltresvam (vàrem) haver girat
vosaltresvau (vàreu) haver girat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver girat

Futuro perfecto

johauré girat
tuhauràs girat
ell, ella, vostèhaurà girat
nosaltreshaurem girat
vosaltreshaureu girat
ells, elles, vostèshauran girat

Modo subjuntivo

Presente

jogiri
tugiris
ell, ella, vostègiri
nosaltresgirem
vosaltresgireu
ells, elles, vostèsgirin

Imperfecto

jogirés
tugiressis
ell, ella, vostègirés
nosaltresgiréssim
vosaltresgiréssiu
ells, elles, vostèsgiressin

Perfecto

johagi girat
tuhagis girat
ell, ella, vostèhagi girat
nosaltreshàgim girat
vosaltreshàgiu girat
ells, elles, vostèshagin girat

Pluscuamperfecto

johagués girat
tuhaguessis girat
ell, ella, vostèhagués girat
nosaltreshaguéssim girat
vosaltreshaguéssiu girat
ells, elles, vostèshaguessin girat

Modo condicional

Condicional

jogiraria
tugiraries
ell, ella, vostègiraria
nosaltresgiraríem
vosaltresgiraríeu
ells, elles, vostèsgirarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) girat
tuhauries (hagueres) girat
ell, ella, vostèhauria (haguera) girat
nosaltreshauríem (haguérem) girat
vosaltreshauríeu (haguéreu) girat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) girat

Modo imperativo

(tu)gira
(vostè)giri
(nosaltres)girem
(vosaltres)gireu
(vostès)girin

Traducciones

alemán
drehen, rotieren, wenden
inglés
to roll, to rotate, to spin, to turn, to twist, to whirl
español
girar
francés
rouler, tourner
italiano
girare
neerlandés
draaien, omdraaien, ronddraaien
portugués
girar