Verb üben
Infinitivenfosquir-se
Partizip Präsensenfosquint-se
Partizip Perfektenfosquit, enfosquida, enfosquits, enfosquides

Indikativ

Präsens

m'enfosqueixo
t'enfosqueixes
s'enfosqueix
ensenfosquim
usenfosquiu
s'enfosqueixen

Imperfekt

m'enfosquia
t'enfosquies
s'enfosquia
ensenfosquíem
usenfosquíeu
s'enfosquien

Passat simple

m'enfosquí
t'enfosquires
s'enfosquí
ensenfosquírem
usenfosquíreu
s'enfosquiren

Passat perifràstic

emvaig enfosquir
etvas (vares) enfosquir
esva enfosquir
ensvam (vàrem) enfosquir
usvau (vàreu) enfosquir
esvan (varen) enfosquir

Futur

m'enfosquiré
t'enfosquiràs
s'enfosquirà
ensenfosquirem
usenfosquireu
s'enfosquiran

Perfet

m'he enfosquit
t'has enfosquit
s'ha enfosquit
enshem (havem) enfosquit
usheu (haveu) enfosquit
s'han enfosquit

Plusquamperfekt

m'havia enfosquit
t'havies enfosquit
s'havia enfosquit
enshavíem enfosquit
ushavíeu enfosquit
s'havien enfosquit

Passat anterior

m'haguí enfosquit
t'hagueres enfosquit
s'hagué enfosquit
enshaguérem enfosquit
ushaguéreu enfosquit
s'hagueren enfosquit

Passat anterior perifràstic

emvaig haver enfosquit
etvas (vares) haver enfosquit
esva haver enfosquit
ensvam (vàrem) haver enfosquit
usvau (vàreu) haver enfosquit
esvan (varen) haver enfosquit

Futur perfet

m'hauré enfosquit
t'hauràs enfosquit
s'haurà enfosquit
enshaurem enfosquit
ushaureu enfosquit
s'hauran enfosquit

Subjunktiv

Präsens

m'enfosqueixi
t'enfosqueixis
s'enfosqueixi
ensenfosquim
usenfosquiu
s'enfosqueixin

Imperfekt

m'enfosquís
t'enfosquissis
s'enfosquís
ensenfosquíssim
usenfosquíssiu
s'enfosquissin

Perfet

m'hagi enfosquit
t'hagis enfosquit
s'hagi enfosquit
enshàgim enfosquit
ushàgiu enfosquit
s'hagin enfosquit

Plusquamperfekt

m'hagués enfosquit
t'haguessis enfosquit
s'hagués enfosquit
enshaguéssim enfosquit
ushaguéssiu enfosquit
s'haguessin enfosquit

Konditionalis

Konditionalis

m'enfosquiria
t'enfosquiries
s'enfosquiria
ensenfosquiríem
usenfosquiríeu
s'enfosquirien

Condicional perfet

m'hauria (haguera) enfosquit
t'hauries (hagueres) enfosquit
s'hauria (haguera) enfosquit
enshauríem (haguérem) enfosquit
ushauríeu (haguéreu) enfosquit
s'haurien (hagueren) enfosquit

Imperativ

(t')enfosqueix-te
(s')enfosqueixi's
(ens)enfosquim-nos
(us)enfosquiu-vos
(s')enfosqueixin-se

Übersetzungen

Spanisch
enlutarse, oscurecerse
Italienisch
annebbiarsi, rabbuiarsi, rannuvolarsi