Verb üben
Infinitivesquinçar
Partizip Präsensesquinçant
Partizip Perfektesquinçat, esquinçada, esquinçats, esquinçades

Indikativ

Präsens

joesquinço
tuesquinces
ell, ella, vostèesquinça
nosaltresesquincem
vosaltresesquinceu
ells, elles, vostèsesquincen

Imperfekt

joesquinçava
tuesquinçaves
ell, ella, vostèesquinçava
nosaltresesquinçàvem
vosaltresesquinçàveu
ells, elles, vostèsesquinçaven

Passat simple

joesquincí
tuesquinçares
ell, ella, vostèesquinçà
nosaltresesquinçàrem
vosaltresesquinçàreu
ells, elles, vostèsesquinçaren

Passat perifràstic

jovaig esquinçar
tuvas (vares) esquinçar
ell, ella, vostèva esquinçar
nosaltresvam (vàrem) esquinçar
vosaltresvau (vàreu) esquinçar
ells, elles, vostèsvan (varen) esquinçar

Futur

joesquinçaré
tuesquinçaràs
ell, ella, vostèesquinçarà
nosaltresesquinçarem
vosaltresesquinçareu
ells, elles, vostèsesquinçaran

Perfet

johe esquinçat
tuhas esquinçat
ell, ella, vostèha esquinçat
nosaltreshem (havem) esquinçat
vosaltresheu (haveu) esquinçat
ells, elles, vostèshan esquinçat

Plusquamperfekt

johavia esquinçat
tuhavies esquinçat
ell, ella, vostèhavia esquinçat
nosaltreshavíem esquinçat
vosaltreshavíeu esquinçat
ells, elles, vostèshavien esquinçat

Passat anterior

johaguí esquinçat
tuhagueres esquinçat
ell, ella, vostèhagué esquinçat
nosaltreshaguérem esquinçat
vosaltreshaguéreu esquinçat
ells, elles, vostèshagueren esquinçat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver esquinçat
tuvas (vares) haver esquinçat
ell, ella, vostèva haver esquinçat
nosaltresvam (vàrem) haver esquinçat
vosaltresvau (vàreu) haver esquinçat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver esquinçat

Futur perfet

johauré esquinçat
tuhauràs esquinçat
ell, ella, vostèhaurà esquinçat
nosaltreshaurem esquinçat
vosaltreshaureu esquinçat
ells, elles, vostèshauran esquinçat

Subjunktiv

Präsens

joesquinci
tuesquincis
ell, ella, vostèesquinci
nosaltresesquincem
vosaltresesquinceu
ells, elles, vostèsesquincin

Imperfekt

joesquincés
tuesquincessis
ell, ella, vostèesquincés
nosaltresesquincéssim
vosaltresesquincéssiu
ells, elles, vostèsesquincessin

Perfet

johagi esquinçat
tuhagis esquinçat
ell, ella, vostèhagi esquinçat
nosaltreshàgim esquinçat
vosaltreshàgiu esquinçat
ells, elles, vostèshagin esquinçat

Plusquamperfekt

johagués esquinçat
tuhaguessis esquinçat
ell, ella, vostèhagués esquinçat
nosaltreshaguéssim esquinçat
vosaltreshaguéssiu esquinçat
ells, elles, vostèshaguessin esquinçat

Konditionalis

Konditionalis

joesquinçaria
tuesquinçaries
ell, ella, vostèesquinçaria
nosaltresesquinçaríem
vosaltresesquinçaríeu
ells, elles, vostèsesquinçarien

Condicional perfet

johauria (haguera) esquinçat
tuhauries (hagueres) esquinçat
ell, ella, vostèhauria (haguera) esquinçat
nosaltreshauríem (haguérem) esquinçat
vosaltreshauríeu (haguéreu) esquinçat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) esquinçat

Imperativ

(tu)esquinça
(vostè)esquinci
(nosaltres)esquincem
(vosaltres)esquinceu
(vostès)esquincin

Übersetzungen

Deutsch
zerfetzen, zerreißen
Englisch
to rip, to tear
Spanisch
desgarrar, rasgar
Französisch
déchirer
Italienisch
lacerare, stracciare, strappare
Portugiesisch
rasgar