Practicar este verbo
Infinitivoesquinçar
Gerundioesquinçant
Participioesquinçat, esquinçada, esquinçats, esquinçades

Modo indicativo

Presente

joesquinço
tuesquinces
ell, ella, vostèesquinça
nosaltresesquincem
vosaltresesquinceu
ells, elles, vostèsesquincen

Imperfecto

joesquinçava
tuesquinçaves
ell, ella, vostèesquinçava
nosaltresesquinçàvem
vosaltresesquinçàveu
ells, elles, vostèsesquinçaven

Pasado simple

joesquincí
tuesquinçares
ell, ella, vostèesquinçà
nosaltresesquinçàrem
vosaltresesquinçàreu
ells, elles, vostèsesquinçaren

Pasado perifrástico

jovaig esquinçar
tuvas (vares) esquinçar
ell, ella, vostèva esquinçar
nosaltresvam (vàrem) esquinçar
vosaltresvau (vàreu) esquinçar
ells, elles, vostèsvan (varen) esquinçar

Futuro

joesquinçaré
tuesquinçaràs
ell, ella, vostèesquinçarà
nosaltresesquinçarem
vosaltresesquinçareu
ells, elles, vostèsesquinçaran

Perfecto

johe esquinçat
tuhas esquinçat
ell, ella, vostèha esquinçat
nosaltreshem (havem) esquinçat
vosaltresheu (haveu) esquinçat
ells, elles, vostèshan esquinçat

Pluscuamperfecto

johavia esquinçat
tuhavies esquinçat
ell, ella, vostèhavia esquinçat
nosaltreshavíem esquinçat
vosaltreshavíeu esquinçat
ells, elles, vostèshavien esquinçat

Pasado anterior

johaguí esquinçat
tuhagueres esquinçat
ell, ella, vostèhagué esquinçat
nosaltreshaguérem esquinçat
vosaltreshaguéreu esquinçat
ells, elles, vostèshagueren esquinçat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver esquinçat
tuvas (vares) haver esquinçat
ell, ella, vostèva haver esquinçat
nosaltresvam (vàrem) haver esquinçat
vosaltresvau (vàreu) haver esquinçat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver esquinçat

Futuro perfecto

johauré esquinçat
tuhauràs esquinçat
ell, ella, vostèhaurà esquinçat
nosaltreshaurem esquinçat
vosaltreshaureu esquinçat
ells, elles, vostèshauran esquinçat

Modo subjuntivo

Presente

joesquinci
tuesquincis
ell, ella, vostèesquinci
nosaltresesquincem
vosaltresesquinceu
ells, elles, vostèsesquincin

Imperfecto

joesquincés
tuesquincessis
ell, ella, vostèesquincés
nosaltresesquincéssim
vosaltresesquincéssiu
ells, elles, vostèsesquincessin

Perfecto

johagi esquinçat
tuhagis esquinçat
ell, ella, vostèhagi esquinçat
nosaltreshàgim esquinçat
vosaltreshàgiu esquinçat
ells, elles, vostèshagin esquinçat

Pluscuamperfecto

johagués esquinçat
tuhaguessis esquinçat
ell, ella, vostèhagués esquinçat
nosaltreshaguéssim esquinçat
vosaltreshaguéssiu esquinçat
ells, elles, vostèshaguessin esquinçat

Modo condicional

Condicional

joesquinçaria
tuesquinçaries
ell, ella, vostèesquinçaria
nosaltresesquinçaríem
vosaltresesquinçaríeu
ells, elles, vostèsesquinçarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) esquinçat
tuhauries (hagueres) esquinçat
ell, ella, vostèhauria (haguera) esquinçat
nosaltreshauríem (haguérem) esquinçat
vosaltreshauríeu (haguéreu) esquinçat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) esquinçat

Modo imperativo

(tu)esquinça
(vostè)esquinci
(nosaltres)esquincem
(vosaltres)esquinceu
(vostès)esquincin

Traducciones

alemán
zerfetzen, zerreißen
inglés
to rip, to tear
español
desgarrar, rasgar
francés
déchirer
italiano
lacerare, stracciare, strappare
portugués
rasgar