Verb üben
Infinitivxiuxiuar
Partizip Präsensxiuxiuant
Partizip Perfektxiuxiuat, xiuxiuada, xiuxiuats, xiuxiuades

Indikativ

Präsens

joxiuxiuo
tuxiuxiues
ell, ella, vostèxiuxiua
nosaltresxiuxiuem
vosaltresxiuxiueu
ells, elles, vostèsxiuxiuen

Imperfekt

joxiuxiuava
tuxiuxiuaves
ell, ella, vostèxiuxiuava
nosaltresxiuxiuàvem
vosaltresxiuxiuàveu
ells, elles, vostèsxiuxiuaven

Passat simple

joxiuxiuí
tuxiuxiuares
ell, ella, vostèxiuxiuà
nosaltresxiuxiuàrem
vosaltresxiuxiuàreu
ells, elles, vostèsxiuxiuaren

Passat perifràstic

jovaig xiuxiuar
tuvas (vares) xiuxiuar
ell, ella, vostèva xiuxiuar
nosaltresvam (vàrem) xiuxiuar
vosaltresvau (vàreu) xiuxiuar
ells, elles, vostèsvan (varen) xiuxiuar

Futur

joxiuxiuaré
tuxiuxiuaràs
ell, ella, vostèxiuxiuarà
nosaltresxiuxiuarem
vosaltresxiuxiuareu
ells, elles, vostèsxiuxiuaran

Perfet

johe xiuxiuat
tuhas xiuxiuat
ell, ella, vostèha xiuxiuat
nosaltreshem (havem) xiuxiuat
vosaltresheu (haveu) xiuxiuat
ells, elles, vostèshan xiuxiuat

Plusquamperfekt

johavia xiuxiuat
tuhavies xiuxiuat
ell, ella, vostèhavia xiuxiuat
nosaltreshavíem xiuxiuat
vosaltreshavíeu xiuxiuat
ells, elles, vostèshavien xiuxiuat

Passat anterior

johaguí xiuxiuat
tuhagueres xiuxiuat
ell, ella, vostèhagué xiuxiuat
nosaltreshaguérem xiuxiuat
vosaltreshaguéreu xiuxiuat
ells, elles, vostèshagueren xiuxiuat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver xiuxiuat
tuvas (vares) haver xiuxiuat
ell, ella, vostèva haver xiuxiuat
nosaltresvam (vàrem) haver xiuxiuat
vosaltresvau (vàreu) haver xiuxiuat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver xiuxiuat

Futur perfet

johauré xiuxiuat
tuhauràs xiuxiuat
ell, ella, vostèhaurà xiuxiuat
nosaltreshaurem xiuxiuat
vosaltreshaureu xiuxiuat
ells, elles, vostèshauran xiuxiuat

Subjunktiv

Präsens

joxiuxiuï
tuxiuxiuïs
ell, ella, vostèxiuxiuï
nosaltresxiuxiuem
vosaltresxiuxiueu
ells, elles, vostèsxiuxiuïn

Imperfekt

joxiuxiués
tuxiuxiuessis
ell, ella, vostèxiuxiués
nosaltresxiuxiuéssim
vosaltresxiuxiuéssiu
ells, elles, vostèsxiuxiuessin

Perfet

johagi xiuxiuat
tuhagis xiuxiuat
ell, ella, vostèhagi xiuxiuat
nosaltreshàgim xiuxiuat
vosaltreshàgiu xiuxiuat
ells, elles, vostèshagin xiuxiuat

Plusquamperfekt

johagués xiuxiuat
tuhaguessis xiuxiuat
ell, ella, vostèhagués xiuxiuat
nosaltreshaguéssim xiuxiuat
vosaltreshaguéssiu xiuxiuat
ells, elles, vostèshaguessin xiuxiuat

Konditionalis

Konditionalis

joxiuxiuaria
tuxiuxiuaries
ell, ella, vostèxiuxiuaria
nosaltresxiuxiuaríem
vosaltresxiuxiuaríeu
ells, elles, vostèsxiuxiuarien

Condicional perfet

johauria (haguera) xiuxiuat
tuhauries (hagueres) xiuxiuat
ell, ella, vostèhauria (haguera) xiuxiuat
nosaltreshauríem (haguérem) xiuxiuat
vosaltreshauríeu (haguéreu) xiuxiuat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) xiuxiuat

Imperativ

(tu)xiuxiua
(vostè)xiuxiuï
(nosaltres)xiuxiuem
(vosaltres)xiuxiueu
(vostès)xiuxiuïn

Übersetzungen

Deutsch
flüstern
Englisch
to whisper
Spanisch
cuchichear, susurrar
Französisch
chuchoter, susurrer
Italienisch
bisbigliare, sussurrare
Niederländisch
fluisteren
Portugiesisch
cochichar, sussurrar