Infinitiuxiuxiuar
Gerundixiuxiuant
Participixiuxiuat, xiuxiuada, xiuxiuats, xiuxiuades

Mode indicatiu

Present

joxiuxiuo
tuxiuxiues
ell, ella, vostèxiuxiua
nosaltresxiuxiuem
vosaltresxiuxiueu
ells, elles, vostèsxiuxiuen

Imperfet

joxiuxiuava
tuxiuxiuaves
ell, ella, vostèxiuxiuava
nosaltresxiuxiuàvem
vosaltresxiuxiuàveu
ells, elles, vostèsxiuxiuaven

Passat simple

joxiuxiuí
tuxiuxiuares
ell, ella, vostèxiuxiuà
nosaltresxiuxiuàrem
vosaltresxiuxiuàreu
ells, elles, vostèsxiuxiuaren

Futur

joxiuxiuaré
tuxiuxiuaràs
ell, ella, vostèxiuxiuarà
nosaltresxiuxiuarem
vosaltresxiuxiuareu
ells, elles, vostèsxiuxiuaran

Mode subjuntiu

Present

joxiuxiuï
tuxiuxiuïs
ell, ella, vostèxiuxiuï
nosaltresxiuxiuem
vosaltresxiuxiueu
ells, elles, vostèsxiuxiuïn

Imperfet

joxiuxiués
tuxiuxiuessis
ell, ella, vostèxiuxiués
nosaltresxiuxiuéssim
vosaltresxiuxiuéssiu
ells, elles, vostèsxiuxiuessin

Mode condicional

joxiuxiuaria
tuxiuxiuaries
ell, ella, vostèxiuxiuaria
nosaltresxiuxiuaríem
vosaltresxiuxiuaríeu
ells, elles, vostèsxiuxiuarien

Mode imperatiu

(tu)xiuxiua
(vostè)xiuxiuï
(nosaltres)xiuxiuem
(vosaltres)xiuxiueu
(vostès)xiuxiuïn

Traduccions

alemany
flüstern
anglès
to whisper
castellà
cuchichear; susurrar
francès
chuchoter; susurrer
italià
bisbigliare; sussurrare
neerlandès
fluisteren
portuguès
cochichar; sussurrar