Verb üben
Infinitivficar
Partizip Präsensficant
Partizip Perfektficat, ficada, ficats, ficades

Indikativ

Präsens

jofico
tufiques
ell, ella, vostèfica
nosaltresfiquem
vosaltresfiqueu
ells, elles, vostèsfiquen

Imperfekt

joficava
tuficaves
ell, ella, vostèficava
nosaltresficàvem
vosaltresficàveu
ells, elles, vostèsficaven

Passat simple

jofiquí
tuficares
ell, ella, vostèficà
nosaltresficàrem
vosaltresficàreu
ells, elles, vostèsficaren

Passat perifràstic

jovaig ficar
tuvas (vares) ficar
ell, ella, vostèva ficar
nosaltresvam (vàrem) ficar
vosaltresvau (vàreu) ficar
ells, elles, vostèsvan (varen) ficar

Futur

joficaré
tuficaràs
ell, ella, vostèficarà
nosaltresficarem
vosaltresficareu
ells, elles, vostèsficaran

Perfet

johe ficat
tuhas ficat
ell, ella, vostèha ficat
nosaltreshem (havem) ficat
vosaltresheu (haveu) ficat
ells, elles, vostèshan ficat

Plusquamperfekt

johavia ficat
tuhavies ficat
ell, ella, vostèhavia ficat
nosaltreshavíem ficat
vosaltreshavíeu ficat
ells, elles, vostèshavien ficat

Passat anterior

johaguí ficat
tuhagueres ficat
ell, ella, vostèhagué ficat
nosaltreshaguérem ficat
vosaltreshaguéreu ficat
ells, elles, vostèshagueren ficat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver ficat
tuvas (vares) haver ficat
ell, ella, vostèva haver ficat
nosaltresvam (vàrem) haver ficat
vosaltresvau (vàreu) haver ficat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver ficat

Futur perfet

johauré ficat
tuhauràs ficat
ell, ella, vostèhaurà ficat
nosaltreshaurem ficat
vosaltreshaureu ficat
ells, elles, vostèshauran ficat

Subjunktiv

Präsens

jofiqui
tufiquis
ell, ella, vostèfiqui
nosaltresfiquem
vosaltresfiqueu
ells, elles, vostèsfiquin

Imperfekt

jofiqués
tufiquessis
ell, ella, vostèfiqués
nosaltresfiquéssim
vosaltresfiquéssiu
ells, elles, vostèsfiquessin

Perfet

johagi ficat
tuhagis ficat
ell, ella, vostèhagi ficat
nosaltreshàgim ficat
vosaltreshàgiu ficat
ells, elles, vostèshagin ficat

Plusquamperfekt

johagués ficat
tuhaguessis ficat
ell, ella, vostèhagués ficat
nosaltreshaguéssim ficat
vosaltreshaguéssiu ficat
ells, elles, vostèshaguessin ficat

Konditionalis

Konditionalis

joficaria
tuficaries
ell, ella, vostèficaria
nosaltresficaríem
vosaltresficaríeu
ells, elles, vostèsficarien

Condicional perfet

johauria (haguera) ficat
tuhauries (hagueres) ficat
ell, ella, vostèhauria (haguera) ficat
nosaltreshauríem (haguérem) ficat
vosaltreshauríeu (haguéreu) ficat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) ficat

Imperativ

(tu)fica
(vostè)fiqui
(nosaltres)fiquem
(vosaltres)fiqueu
(vostès)fiquin

Übersetzungen

Deutsch
hineinstecken, stecken
Englisch
to put
Spanisch
meter
Französisch
mettre
Italienisch
mettere
Niederländisch
insteken, steken
Portugiesisch
meter