Infinitiu ficar
Gerundi ficant
Participi ficat

Mode indicatiu

Present

jofico
tufiques
ell, ella, vostèfica
nosaltresfiquem
vosaltresfiqueu
ells, elles, vostèsfiquen

Imperfet

joficava
tuficaves
ell, ella, vostèficava
nosaltresficàvem
vosaltresficàveu
ells, elles, vostèsficaven

Passat simple

jofiquí
tuficares
ell, ella, vostèficà
nosaltresficàrem
vosaltresficàreu
ells, elles, vostèsficaren

Futur

joficaré
tuficaràs
ell, ella, vostèficarà
nosaltresficarem
vosaltresficareu
ells, elles, vostèsficaran

Mode subjuntiu

Present

jofiqui
tufiquis
ell, ella, vostèfiqui
nosaltresfiquem
vosaltresfiqueu
ells, elles, vostèsfiquin

Imperfet

jofiqués
tufiquessis
ell, ella, vostèfiqués
nosaltresfiquéssim
vosaltresfiquéssiu
ells, elles, vostèsfiquessin

Mode condicional

joficaria
tuficaries
ell, ella, vostèficaria
nosaltresficaríem
vosaltresficaríeu
ells, elles, vostèsficarien

Mode imperatiu

(tu)fica
(vostè)fiqui
(nosaltres)fiquem
(vosaltres)fiqueu
(vostès)fiquin

Traduccions

anglès
to put
castellà
meter
francès
mettre
italià
mettere
portuguès
meter