Pratiquer ce verbe
Infinitifficar
Participe présentficant
Participe passéficat, ficada, ficats, ficades

Mode indicatif

Présent

jofico
tufiques
ell, ella, vostèfica
nosaltresfiquem
vosaltresfiqueu
ells, elles, vostèsfiquen

Imparfait

joficava
tuficaves
ell, ella, vostèficava
nosaltresficàvem
vosaltresficàveu
ells, elles, vostèsficaven

Passé simple

jofiquí
tuficares
ell, ella, vostèficà
nosaltresficàrem
vosaltresficàreu
ells, elles, vostèsficaren

Passé périphrastique

jovaig ficar
tuvas (vares) ficar
ell, ella, vostèva ficar
nosaltresvam (vàrem) ficar
vosaltresvau (vàreu) ficar
ells, elles, vostèsvan (varen) ficar

Futur

joficaré
tuficaràs
ell, ella, vostèficarà
nosaltresficarem
vosaltresficareu
ells, elles, vostèsficaran

Passé composé

johe ficat
tuhas ficat
ell, ella, vostèha ficat
nosaltreshem (havem) ficat
vosaltresheu (haveu) ficat
ells, elles, vostèshan ficat

Plus-que-parfait

johavia ficat
tuhavies ficat
ell, ella, vostèhavia ficat
nosaltreshavíem ficat
vosaltreshavíeu ficat
ells, elles, vostèshavien ficat

Passé antérieur

johaguí ficat
tuhagueres ficat
ell, ella, vostèhagué ficat
nosaltreshaguérem ficat
vosaltreshaguéreu ficat
ells, elles, vostèshagueren ficat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver ficat
tuvas (vares) haver ficat
ell, ella, vostèva haver ficat
nosaltresvam (vàrem) haver ficat
vosaltresvau (vàreu) haver ficat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver ficat

Futur antérieur

johauré ficat
tuhauràs ficat
ell, ella, vostèhaurà ficat
nosaltreshaurem ficat
vosaltreshaureu ficat
ells, elles, vostèshauran ficat

Mode subjonctif

Présent

jofiqui
tufiquis
ell, ella, vostèfiqui
nosaltresfiquem
vosaltresfiqueu
ells, elles, vostèsfiquin

Imparfait

jofiqués
tufiquessis
ell, ella, vostèfiqués
nosaltresfiquéssim
vosaltresfiquéssiu
ells, elles, vostèsfiquessin

Passé composé

johagi ficat
tuhagis ficat
ell, ella, vostèhagi ficat
nosaltreshàgim ficat
vosaltreshàgiu ficat
ells, elles, vostèshagin ficat

Plus-que-parfait

johagués ficat
tuhaguessis ficat
ell, ella, vostèhagués ficat
nosaltreshaguéssim ficat
vosaltreshaguéssiu ficat
ells, elles, vostèshaguessin ficat

Mode conditionnel

Conditionnel

joficaria
tuficaries
ell, ella, vostèficaria
nosaltresficaríem
vosaltresficaríeu
ells, elles, vostèsficarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) ficat
tuhauries (hagueres) ficat
ell, ella, vostèhauria (haguera) ficat
nosaltreshauríem (haguérem) ficat
vosaltreshauríeu (haguéreu) ficat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) ficat

Mode impératif

(tu)fica
(vostè)fiqui
(nosaltres)fiquem
(vosaltres)fiqueu
(vostès)fiquin

Traductions

allemand
hineinstecken, stecken
anglais
to put
espagnol
meter
français
mettre
italien
mettere
néerlandais
insteken, steken
portugais
meter