Practicar este verbo
Infinitivoficar
Gerundioficant
Participioficat, ficada, ficats, ficades

Modo indicativo

Presente

jofico
tufiques
ell, ella, vostèfica
nosaltresfiquem
vosaltresfiqueu
ells, elles, vostèsfiquen

Imperfecto

joficava
tuficaves
ell, ella, vostèficava
nosaltresficàvem
vosaltresficàveu
ells, elles, vostèsficaven

Pasado simple

jofiquí
tuficares
ell, ella, vostèficà
nosaltresficàrem
vosaltresficàreu
ells, elles, vostèsficaren

Pasado perifrástico

jovaig ficar
tuvas (vares) ficar
ell, ella, vostèva ficar
nosaltresvam (vàrem) ficar
vosaltresvau (vàreu) ficar
ells, elles, vostèsvan (varen) ficar

Futuro

joficaré
tuficaràs
ell, ella, vostèficarà
nosaltresficarem
vosaltresficareu
ells, elles, vostèsficaran

Perfecto

johe ficat
tuhas ficat
ell, ella, vostèha ficat
nosaltreshem (havem) ficat
vosaltresheu (haveu) ficat
ells, elles, vostèshan ficat

Pluscuamperfecto

johavia ficat
tuhavies ficat
ell, ella, vostèhavia ficat
nosaltreshavíem ficat
vosaltreshavíeu ficat
ells, elles, vostèshavien ficat

Pasado anterior

johaguí ficat
tuhagueres ficat
ell, ella, vostèhagué ficat
nosaltreshaguérem ficat
vosaltreshaguéreu ficat
ells, elles, vostèshagueren ficat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver ficat
tuvas (vares) haver ficat
ell, ella, vostèva haver ficat
nosaltresvam (vàrem) haver ficat
vosaltresvau (vàreu) haver ficat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver ficat

Futuro perfecto

johauré ficat
tuhauràs ficat
ell, ella, vostèhaurà ficat
nosaltreshaurem ficat
vosaltreshaureu ficat
ells, elles, vostèshauran ficat

Modo subjuntivo

Presente

jofiqui
tufiquis
ell, ella, vostèfiqui
nosaltresfiquem
vosaltresfiqueu
ells, elles, vostèsfiquin

Imperfecto

jofiqués
tufiquessis
ell, ella, vostèfiqués
nosaltresfiquéssim
vosaltresfiquéssiu
ells, elles, vostèsfiquessin

Perfecto

johagi ficat
tuhagis ficat
ell, ella, vostèhagi ficat
nosaltreshàgim ficat
vosaltreshàgiu ficat
ells, elles, vostèshagin ficat

Pluscuamperfecto

johagués ficat
tuhaguessis ficat
ell, ella, vostèhagués ficat
nosaltreshaguéssim ficat
vosaltreshaguéssiu ficat
ells, elles, vostèshaguessin ficat

Modo condicional

Condicional

joficaria
tuficaries
ell, ella, vostèficaria
nosaltresficaríem
vosaltresficaríeu
ells, elles, vostèsficarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) ficat
tuhauries (hagueres) ficat
ell, ella, vostèhauria (haguera) ficat
nosaltreshauríem (haguérem) ficat
vosaltreshauríeu (haguéreu) ficat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) ficat

Modo imperativo

(tu)fica
(vostè)fiqui
(nosaltres)fiquem
(vosaltres)fiqueu
(vostès)fiquin

Traducciones

alemán
hineinstecken, stecken
inglés
to put
español
meter
francés
mettre
italiano
mettere
neerlandés
insteken, steken
portugués
meter