Verb üben
Infinitivformar
Partizip Präsensformant
Partizip Perfektformat, formada, formats, formades

Indikativ

Present

joformo
tuformes
ell, ella, vostèforma
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformen

Imperfect

joformava
tuformaves
ell, ella, vostèformava
nosaltresformàvem
vosaltresformàveu
ells, elles, vostèsformaven

Preterite

joformí
tuformares
ell, ella, vostèformà
nosaltresformàrem
vosaltresformàreu
ells, elles, vostèsformaren

Future

joformaré
tuformaràs
ell, ella, vostèformarà
nosaltresformarem
vosaltresformareu
ells, elles, vostèsformaran

Subjunktiv

Present

joformi
tuformis
ell, ella, vostèformi
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformin

Imperfect

joformés
tuformessis
ell, ella, vostèformés
nosaltresforméssim
vosaltresforméssiu
ells, elles, vostèsformessin

Konditionalis

joformaria
tuformaries
ell, ella, vostèformaria
nosaltresformaríem
vosaltresformaríeu
ells, elles, vostèsformarien

Imperativ

(tu)forma
(vostè)formi
(nosaltres)formem
(vosaltres)formeu
(vostès)formin

Übersetzungen

Deutsch
ausbilden; bilden; formen
Englisch
to form
Spanisch
formar
Französisch
former
Italienisch
formare
Niederländisch
formeren; vormen
Portugiesisch
formar