Infinitivoformar
Gerundioformant
Participioformat

Modo indicativo

Presente

joformo
tuformes
ell, ella, vostèforma
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformen

Imperfect

joformava
tuformaves
ell, ella, vostèformava
nosaltresformàvem
vosaltresformàveu
ells, elles, vostèsformaven

Pretérito perfecto simple

joformí
tuformares
ell, ella, vostèformà
nosaltresformàrem
vosaltresformàreu
ells, elles, vostèsformaren

Futuro

joformaré
tuformaràs
ell, ella, vostèformarà
nosaltresformarem
vosaltresformareu
ells, elles, vostèsformaran

Modo subjuntivo

Presente

joformi
tuformis
ell, ella, vostèformi
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformin

Imperfect

joformés
tuformessis
ell, ella, vostèformés
nosaltresforméssim
vosaltresforméssiu
ells, elles, vostèsformessin

Modo condicional

joformaria
tuformaries
ell, ella, vostèformaria
nosaltresformaríem
vosaltresformaríeu
ells, elles, vostèsformarien

Modo imperativo

(tu)forma
(vostè)formi
(nosaltres)formem
(vosaltres)formeu
(vostès)formin

Traducciones

alemán
ausbilden; bilden; formen
inglés
to form
español
formar
francés
former
italiano
formare
neerlandés
formeren; vormen
portugués
formar